Środa, 01 lipca 2020

Muzyczna kawiarenka

 

W muzycznej kawiarence przedstawiamy  najczystszy głos polskiej estrady - Irenę Santor. Jest towykonawczyni nieprzemijających przebojów: "Embarras", "Już nie ma dzikich plaż", "Małe mieszkanko na Mariensztacie", "Powrócisz tu" czy "Tych lat nie odda nikt" KLIKNIJ TUTAJ

 

Urodziła się 9 grudnia 1934 roku w Papowie Biskupim na Pomorzu. W 1935 roku Irena Wiśniewska, jak brzmi jej nazwisko panieńskie, zamieszkała wraz z rodziną w Solcu Kujawskim. Tu przeżyła koszmar II wojny światowej. Swoją "prawdziwą" karierę artystyczną rozpoczyna występem na I Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie w 1961 roku. Udział w festiwalu był wielkim sukcesem Ireny Santor. W Dniu Polskim zdobyła pierwszą nagrodę dla piosenki "Embarras", trzecią – dla "Walczyka na cztery ręce" i pierwszą nagrodę za interpretację piosenek. Niekwestionowana pierwsza dama polskiej piosenki, zachwycająca mezzosopranowym głosem, stuprocentowym profesjonalizmem i wielką klasą i elegancją. Karierę zaczynała w "Mazowszu". Nagrała ponad tysiąc utworów, jej przeboje śpiewała cała Polska, a na scenie obecna jest od blisko siedmiu dekad. Ciągle koncertuje - w lutym wyruszyła na jubileuszową trasę "Śpiewam, czyli jestem", którą niestety przerwała pandemia koronowirusa. Irena Santor skończyła 85 lat.

Doceniana przez środowisko muzyczne i krytyków, w 2007 roku została laureatką Złotego Fryderyka za całokształt twórczości, oraz Złotego Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a w 2009 roku otrzymała tytuł "Artysta bez granic".

Akademia Muzyczna w  Łodzi przyznała jej tytuł doktora honoris causa. Promotorem doktoratu był prof. dr Włodzimierz Nahorny, recenzentami prof. dr hab. Renata Danel oraz Jacek Cygan. Irena Santor jest pierwszą osobą z branży rozrywkowej w Polsce, którą uhonorowano takim tytułem. Uważa, że wyróżnienie docenia nie tylko jej pracę, ale i pracę całego środowiska. Odbierając tytuł doktora honoris causa powiedziała: „Moim najważniejszym osiągnięciem jest to, że przez dziesiątki lat nigdy nie brakowało mi publiczności na widowni, nigdy nie byłam artystką bezrobotną. Ciągle jeszcze towarzyszy mi uczucie, że jestem potrzebna,że do dziś mam dla kogo śpiewać. I właśnie to uważam za moje największe osiągnięcie.”

 

KLIKNIJ TUTAJ

KLKNIJ TUTAJ

KLIKNIJ TUTAJ

KLIKNIJ TUTAJ

KLIKNIJ TUTAJ

lista aktualności

Repertuar Kina

Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie
39-460 Nowa Dęba, ul. Żeromskiego 2
tel./fax +48 15 8462410, e-mail: kultura@nowadeba.pl

Realizacja: Ideo
Powered by: Edito CMS

Godziny otwarcia w Nowej Dębie

poniedziałek — piatek 8:00-21:30

sobota 10:00-21:30

niedziela 14:00-21:30