Piątek, 22 maja 2020

Ciekawostki historyczne – mity i legendy minionych czasów

 

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak czesano się w starożytności lub jakie fryzury były modne w Egipcie? Z reguły nie zagłębialiśmy się w historię fryzjerstwa, ale temat jest ciekawy i warto poświęcić mu chwilę. Zwłaszcza, po dłuższym okresie niedostępności do usług fryzjerskich. Historia sztuki fryzjerskiej sięga już dawnych wieków. Już tysiące lat temu dbano o to, by dobrze wyglądać i pielęgnować swe ciało oraz włosy.

 

Starożytny Egipt

W starożytnym Egipcie (aż do 300 n.e.) czesano włosy gładko lub stawiano na fryzurę w kształcie pazia. Najczęściej były to jednak peruki – wskazywały one na wysoką pozycję społeczną. Niektórzy decydowali się na drobne warkoczyki. Już wtedy modne było farbowanie włosów. Używano do tego henny.                                                                                                                                                                    

 

Starożytna Grecja

Starożytna Grecja traktowało fryzjerstwo jako formę sztuki. Modne były płaskie fryzury, a także zbieranie włosów nad karkiem. Grecy słynęli nie tylko z wymyślnych fryzur, ale również z niezwykłej biżuterii, sukni i przepasek.

 

Starożytny Rzym

W Rzymie kobiety farbowały włosy na jasne odcienie blond oraz rudości. Używano w tym celu henny oraz wspomagano się ekspozycjami na słońce. Pilnowano tego, by fryzury wyglądały możliwie najbardziej naturalnie. Mężczyźni preferowali krótkie, ostrzyżone włosy. Kobiety zaś lubowały się w lokach i falach, a także często plotły warkocze lub spinały włosy u góry głowy.

 

Okres średniowiecza

W średniowieczu młode dziewczyny nosiły rozpuszczone włosy, swobodnie opadające na plecy i ramiona. Dojrzałe kobiety kryły włosy pod czepkami. Był to czas panowania kościoła, dlatego preferowano skromność, ukrywanie piękna włosów i unikania przesady w doborze fryzur. Preferowano skromność i prostotę.

 

Okres renesansu

W odrodzeniu początkowo odwzorowywano starożytną modę grecko-rzymską. Z czasem zaczęto odsłaniać czoło, które miało wyglądać na jak najwyższe. Z tego powodu kobiety i mężczyźni golili włosy z przodu. W późniejszym renesansie kobiety upinały warkocze wokół policzków.

 

Okres baroku

W epoce baroku często zakładano peruki. Preferowano fryzury wysokie. Pod koniec tego okresu ozdabiało się włosy sznurkami. Panowie zazwyczaj mieli ogolone głowy, przy czym zostawiali część włosów na ich czubkach.

 

Okres rokoko

W XVIII wieku modne były wszelkie upięcia, loki oraz wymyślne spinanie włosów w kok. Dodatkowo stosowano ozdoby, np. w kształcie wież. Ogólnie poświęcano wizerunkowi bardzo dużo uwagi i czasu.

 

Czas dyrektoriatu

Na przełomie XVIII i XIX wieku preferowano krótkie uczesania, które były odzwierciedleniem fryzur rzymskich. Modne było cieniowanie oraz gładzenie włosów.

 

Moda wiedeńska

W pierwszej połowie XIX wieku upinano w sposób symetryczny fantazyjne, bujne loki, do czego dopinano treski.

 

Biedermeier

W tym czasie modne było indywidualne dopasowywanie fryzur do konkretnego rodzaju urody kobiety. Wówczas zapoczątkowano odchodzenie od jednego, konkretnego typu uczesania dla wszystkich.

 

Wiek XIX

W XIX wieku bardzo modne były fantazyjne loki. Włosy dodatkowo zdobiono dopinanymi treskami. Zaczęło się także pojawiać mnóstwo kosmetyków służących do stylizacji włosów, takich jak pomady czy róże. Preferowano również wplatanie kwiatów we włosy, co jest modne do dzisiaj w kulturze hippisowskiej.

 

Secesja

Od roku 1900 umożliwiono kobietom odsłanianie uszu oraz karku. Wcześniej było to niedopuszczalne i uważane za coś gorszącego. W tym okresie noszono głównie włosy zebrane u góry, upinano je na czubku głowy. W 1909 roku Antoni Cierplikowski wymyślił fryzurę o nazwie "garconne". Jako pierwszą uczesał tak francuską aktorkę Ewę Lavalliére - obciął jej długie włosy i uczesał krótką chłopięcą fryzurę. Styl "chłopczycy" podbił cały świat. Antoni Cierplikowski, już jako Antoine, nowy styl lansował razem z Coco Chanel - specjalistką od ubioru, jak nazywano ją w czasach jej współczesnych (dziś użylibyśmy określenia - kreatorką mody), która odważyła się wprowadzić w modzie kobiecej rewolucyjne zmiany. Linie ubiorów stały się proste, krótkie i graficzne. Współgrały z tym fryzury o grzywkach ocieniające oczy i lokach na policzkach z zalotnie wywiniętymi końcówkami. Fryzury z przedziałkiem z boku układano w miękkie puszyste fale otaczające twarz. Wśród klientek Antoina znalazły się najsłynniejsze aktorki i artystki - Sarah Bernhardt, Eleonora Duse, JosephineBacker, Brigitte Bardot i francuska piosenkarka Edith Piaf.

 

Era nowożytna

W okresie nowożytności dopasowywano rodzaj fryzury do konkretnego stanowiska społecznego, które zajmowała dana osoba. Moda nadal wyznaczała aktualne trendy, ale nie było już narzucania czegoś z góry. Każdy nosił taką fryzurę, jaką chciał, choć większość starała się nadążać za tym, co aktualnie wyznaczała moda.

 

Czas obecny

Aktualnie panuje całkowita dowolność w kwestii wyboru typu fryzury czy koloru włosów. Bardzo często fryzura odzwierciedla światopogląd danej osoby (skini noszą ogolone na łyso głowy, wyznawczynie islamu całkowicie ukrywają swoje włosy itd.). Na to, co jest aktualnie modne w największej mierze mają wpływ środki masowego przekazu, przede wszystkim Internet. Zazwyczaj naśladuje się style gwiazd, celebrytów, blogerów. Ludzie są coraz bardziej otwarci na eksperymenty w dziedzinie fryzur i przestali się obawiać, że łamią społeczne normy. Z tego powodu możemy obserwować naprawdę różnorodne rodzaje uczesań, a także wciąż spodziewać się czegoś nowego.

 

Najważniejsze postacie i wydarzenia w historii fryzjerstwa:

- w 1763 r. Dagé (królewski fryzjer, czeszący Markizę de Pompadour) i Legros założyli w Paryżu pierwszą Akademię Fryzjerską.

- w 1897 r. Marcel Grateau wynalazł żelazko do ondulacji i wyciskania fal, od jego nazwiska zwane marcelowskim.

- w 1901 r. King Gillet skonstruował i opatentował golarkę z wymiennymi ostrzami.

- w 1905 r. Karol Nessler po raz pierwszy trwale skręcił włosy.

- w 1909 r. Antonii Cierplikowski - wprowadził strzyżenie "na chłopczycę”.

- w latach 20. XX wieku pojawiły się pierwsze suszarki do włosów.

- w 1931 r. firma Schichinc z USA skonstruowała elektryczną maszynkę do golenia.

- w 1933 r. firma Procter & Gamble opracowała pierwszy nowoczesny szampon do włosów.

- w 1950 r. Norman Orentriech wykonał pierwsze przeszczepy włosów.

- w 1960 r. Firma L’Oreal wprowadziła na rynek pierwszy lakier do włosów w aerozolu.

- w 1981 r. Simon Forbes opracował metodę "Monofibre", służącą zagęszczaniu i przedłużaniu włosów, a Rolf Norston po raz pierwszy zastosował mikrotransplanty, czyli wszczepianie poszczególnych cebulek włosów z potylicy w miejsca ich pozbawione.

lista aktualności

Repertuar Kina

ŚR

23.09

O czym marzą zwierzęta

Dolina Bogów

17:00

19:00

PT

25.09

Pojedynek na głosy

Pętla

17:00

19:30

SO

26.09

Pętla

Pojedynek na głosy

17:00

19:30

NI

27.09

Pojedynek na głosy

Pętla

17:00

19:30

WT

29.09

Pętla

Pojedynek na głosy

17:00

19:30

ceny biletów » ZAPOWIEDZI »

Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie
39-460 Nowa Dęba, ul. Żeromskiego 2
tel./fax +48 15 8462410, e-mail: kultura@nowadeba.pl

Realizacja: Ideo
Powered by: Edito CMS

Godziny otwarcia w Nowej Dębie

poniedziałek — piatek 8:00-21:30

sobota 10:00-21:30

niedziela 14:00-21:30