Czwartek, 09 kwietnia 2020

ZABAWA: „Odpowiadam: lewa górna”

Co będzie potrzebne?

• Wygodna przestrzeń.

• Dodatkowo, przy modyfikacjach, karteczki typu post-it (samoprzylepne) z nazwami prostych do narysowania elementów – miś, koło, dom, drzewo itp.

 

Liczba uczestników:

minimum 2 osoby.

 

Potrzebny czas:

minimum 15 minut, maksymalnie – według uznania i zgodnie z potrzebami wszystkich uczestników zabawy.

 

Opis zabawy, instrukcja:

Czy znacie zabawę „Masuję, masuję, którym palcem ukłuję?” Na pewno znają ją dzieci. Zapraszamy was do tej aktywności, ale w nieco zmienionej formie.

 

Jedna osoba siada za plecami drugiej i wykonuje na jej plecach kilka kolistych ruchów ręką, wypowiadając w tym czasie lekko zmodyfikowane słowa ww. zabawy. W nowej wersji brzmiałoby to tak: „Masuję, masuję, gdzie cię ukłuję?”. W tym momencie należy dotknąć palcem w wybraną część pleców osoby siedzącej przed nami. Osoba dotknięta musi jak najszybciej odpowiedzieć, gdzie została „ukłuta” poprzez nazwanie odpowiedniej części pleców: „prawa dolna, lewa górna” itp. Można wprowadzić także środek pleców albo zakodować nazwy części pleców na kolory, liczby lub słowa i posługiwać się nimi w dalszych rundach zabawy. Np. prawa górna część pleców będzie kolorem zielonym, a w innym wariancie lewa dolna część będzie nazwą wybranego zwierzęcia.

 

Jeśli w zabawie uczestniczy trzeci uczestnik, może on zostać obserwatorem lub sędzią w zabawie – może odmierzać czas na udzielenie odpowiedzi, np. 3 sekundy.

 

Możliwe modyfikacje:

Osoba „masująca” może także po prostu rysować palcem na plecach osoby przed sobą. Zadaniem osoby „masowanej” jest odwzorowanie na kartce rysunku, który powstaje na jej plecach. W tym miejscu potrzebne będą wcześniej wymienione karteczki z nazwami lub rysunkami prostych przedmiotów czy zwierząt, z których będziecie losować swoje zadania. Spróbujcie z trudniejszymi elementami i podzielcie rysowanie na kolejne etapy. Stopień trudności w zabawie należy dopasować do wieku dziecka/dzieci. Kiedy częściej bawimy się w „Odpowiadam: lewa górna” , warto pomyśleć o zwiększaniu poziomu zaawansowania, aby dziecko za każdym razem szlifowało umiejętność szybkiego i precyzyjnego określania kierunków.

lista aktualności

Repertuar Kina

WT

10.03

KINO ODWOŁANE

 

ŚR

11.03

KINO ODWOŁANE

 

PT

13.03

KINO ODWOŁANE

 

SO

14.03

KINO ODWOŁANE

 

NI

15.03

KINO ODWOŁANE

 

ceny biletów » ZAPOWIEDZI »

Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie
39-460 Nowa Dęba, ul. Żeromskiego 2
tel./fax +48 15 8462410, e-mail: kultura@nowadeba.pl

Realizacja: Ideo
Powered by: Edito CMS

Godziny otwarcia w Nowej Dębie

poniedziałek — piatek 8:00-21:30

sobota 10:00-21:30

niedziela 14:00-21:30