Piątek, 06 września 2019

Zapraszamy na VIII edycję Narodowego Czytania!

Samorządowy Ośrodek Kultury zaprasza w piątek 6 września 2019 r. na VIII edycję akcji Narodowe Czytanie. Spotkanie rozpoczniemy o godz. 17:00 w Bibliotece dla Dorosłych SOK. Każdy, kto przyniesie swój egzemplarz lektury, będzie mógł otrzymać pamiątkowy stempel, wydany specjalnie z okazji tegorocznej odsłony Narodowego Czytania. Zapraszamy chętnych do głośnego czytania - dzieci, młodzież, dorosłych - miłośników polskiej literatury, spotkajmy się przy kawie, herbacie i słodkościach!

Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. Będzie to osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie!: Dobra pani - Eliza Orzeszkowa, Dym - Maria Konopnicka, Katarynka - Bolesław Prus, Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) - Bruno Schulz, Orka - Władysław Stanisław Reymont, Rozdzióbią nas kruki, wrony… - Stefan Żeromski, Sachem - Henryk Sienkiewicz, Sawa(z cyklu: Pamiątki Soplicy) - Henryk Rzewuski.

- Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Prezydent Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda poprowadzili Narodowe Czytanie "Lalki" Bolesława Prusa, "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza , "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego i „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Głównym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogatą polską literaturę, dbałość o polszczyznę oraz wzmocnienie wspólnej tożsamości.

lista aktualności

 

 

 

 

 

Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie
39-460 Nowa Dęba, ul. Żeromskiego 2
tel./fax +48 15 8462410, e-mail: kultura@nowadeba.pl

Realizacja: Ideo
Powered by: Edito CMS

Godziny otwarcia w Nowej Dębie

poniedziałek — piątek 8:00-21:30

sobota 09:00-20:00

niedziela 12:00-20:00