Czwartek, 12 października 2017

Postawy Polaków wobec Żydów na Podkarpaciu

Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie oraz Zakład Historii i Kultury Żydów w Instytucie Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego serdecznie zapraszają na spotkanie czwartkowe podczas którego wysłuchamy dwóch wykładów o współistnieniu na naszych terenach Polaków i Żydów. Spotkanie odbędzie się 12 października 2017 r. o godz. 18:00 w sali kameralnej SOK.

 

Spotkanie jest wstępem do poszukiwań „Sprawiedliwych” na terenie gminy Nowa Dęba. Bardzo proszę wszystkie osoby, które mają jakiekolwiek informacje odnośnie „Sprawiedliwych”, czyli Polaków ratujących Żydów o kontakt ze mną osobiście lub przez sekretariat SOK – apeluje Krystian Rzemień, dyrektor SOK.

 

Wykład „Postawy Polaków wobec Żydów na Podkarpaciu” poprowadzi pani dr hab. prof. UR Elżbieta Rączy – wykładowca Instytutu Historii UR i pracownik IPN w Rzeszowie. Pola badawcze: Zagłada Żydów podczas II wojny światowej i stosunki polsko-żydowskie. Autorka trzech monografii poświęconej Zagładzie Żydów i polskim „Sprawiedliwym” na Podkarpaciu, współautorka 3 kolejnych monografii i kilkudziesięciu artykułów o podobnej tematyce. Współpracuje z Kancelarią Prezydenta RP – projekt Przywracanie Pamięci o Polskich Sprawiedliwych. Była członek Rady Programowej „Muzeum Polaków ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów” w Markowej.

 

Wystąpienie „Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu, symbolem pamięci o żydowskich mieszkańcach regionu oraz o osobach ratujących Żydów podczas Zagłady” przedstawi pani mgr Joanna Elżbieta Potaczek – historyk, koordynator i organizator przedsięwzięć historycznych, naukowych i upamiętnień. Związana z Uniwersytetem Rzeszowskim. Od 2012 r. koordynator Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu, organizowanych już w 60 miejscowościach, których głównym organizatorem jest prof. Wacław Wierzbieniec – kierownik Zakładu Historii i Kultury Żydów w Instytucie Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego. W latach 2014-2015 koordynator Centrum Dialogu Między Religiami i Narodami PWSTE w Jarosławiu. Prowadzi badania naukowe z zakresu historii i kultury Żydów w dwudziestoleciu międzywojennym oraz w czasie Holokaustu. Jest autorem 30 publikacji naukowych oraz uczestnikiem wielu konferencji naukowych.

lista aktualności

Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie
39-460 Nowa Dęba, ul. Żeromskiego 2
tel./fax +48 15 8462410, e-mail: kultura@nowadeba.pl

Realizacja: Ideo
Powered by: Edito CMS

Godziny otwarcia w Nowej Dębie

poniedziałek — piatek 8:00-21:30

sobota 10:00-21:30

niedziela 14:00-21:30