Wtorek, 03 maja 2016

Koncert oratoryjno-symfoniczny w ramach 3. edycji Festiwalu muzyki kameralnej i organowej "Margaritae Baroci"

Festiwal muzyki kameralnej i organowej „MARGARITAE BAROCI” to propozycja Samorządowego Ośrodka Kultury w Nowej Dębie, który jest jego organizatorem. Nazwa „Margaritae Baroci” w języku łacińskim oznacza „Perły Baroku”. Tą nazwą organizator chce nawiązać to stylu muzycznego – baroku – do którego należą wykonywane w ramach festiwalu utwory. Edycja w 2016 roku obejmuje cykl ośmiu koncertów, w tym cztery kameralne, trzy organowe oraz jeden oratoryjno-symfoniczny.

Więcej o festiwalu tutaj.

 

 

Wtorek, 3 maja 2016 r., godz. 18:00. Sala widowiskowa Samorządowego Ośrodka Kultury w Nowej Dębie

Wstęp na koncert bezpłatny – obowiązują darmowe wejściówki dostępne w sekretariacie SOK.

 

W PROGRAMIE:
- Wolfgang Amadeus Mozart – Msza C-dur „Koronacyjna” (na orkiestrę, organy, chór mieszany, sopran, mezzosopran, tenor i bas)

- Bartłomiej Pękiel – Ave Maria

- blok pieśni patriotycznych nawiązujących do 1050-lecia Chrztu Polski

 

KONCERT WYKONAJĄ:

Karin Wiktor-Kałucka – Sopran, Agnieszka Monasterska – Mezzosopran, Marcin Kotarba –

Tenor, Jacek Ozimkowski – Bas, Ryszard Źróbek – Dyrygent, Krakowska Orkiestra Radiowa, Chór „Kanon” im. B. Nowodworskiego w Krakowie

 

Karin Wiktor-Kałucka – Sopran

Urodzona w 1967 roku w Dębicy, naukę śpiewu rozpoczęła w klasie prof. J. Redych-Czarnikowej w Szkole Muzycznej w Tarnowie. Ukończyła studia w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie śpiewu prof. A. Kościelniak. Studiowała także w Dreźnie w Hochschule für Musik (Aufbaustudium) pod kierunkiem prof. Christiana Elssnera. Solistka Opery Krakowskiej. Ma w swoim repertuarze partie operowe i operetkowe. Występowała w Anglii, Belgii, Holandii, Niemczech i Szwajcarii. W sezonie 2002/2003 rozpoczęła współpracę z Operą na Zamku w Szczecinie.

 

Prof. zw. Agnieszka Monasterska – Mezzosopran

Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie - uzyskała dyplom z wyróżnieniem w klasie śpiewu prof. Barbary Walczyńskiej. Z zespołem kameralnym Capella Cracoviensis związana jest od roku 1986. W swoim dorobku artystycznym posiada większość największych dzieł oratoryjnych XVII i XVIII wieku, a także utwory współczesne m.in. J. Łuciuka, B. Schaeffera, R. Palestera. Współpracuje gościnne z innymi zespołami w kraju i za granicą. Równocześnie występuje z repertuarem kameralnym dając recitale z muzyką romantyczną, impresjonistyczną oraz XX wieku z towarzyszeniem fortepianu, organów lub kwartetu smyczkowego. Brała udział w festiwalach takich jak: Muzyka w Starym Krakowie, Dni Muzyki Organowej (Kraków), Europaisches Musikfest Stuttgart, Oregon Bach Festiwal (USA), Seoul International Musikfestival 91 (Korea Pd.), Wratislavia Cantans. Dokonała kilkunastu nagrań płytowych, między innymi Msza d- moll A. Hoffmana – dyr. Roland Bader, trzy krótkie opery Minutes na Orkiestrę kameralną i cztery glosy solowe D. Milhauda - dyr. A. Rickenbacher, Demiurgos (opera) – Orkiestra i Chór Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie dyr.- J.F. Florentio Junior (partia Adeli). Zajmuje się także pracą pedagogiczną. Prowadzi klasę śpiewu solowego na Wydziale Wokalno -Aktorskim w Akademii Muzycznej w Krakowie. W latach 2006 - 2012 była Kierownikiem Katedry Wokalistyki, od roku 2012 jest Dziekanem Wydziału Wokalno–Aktorskiego w Akademii Muzycznej w Krakowie.

 

Marcin Kotarba – Tenor

W roku 2009 ukończył studia I st. na Akademii Muzycznej w Krakowie, na Wydziale Wokalno-Aktorskim w klasie dr. Jacka Ozimkowskiego. Obecnie kontynuuje edukację na studiach II stopnia. Brał czynny udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez pedagogów takich jak: Teresa Żylis-Gara, Ryszard Karczykowski, Dariusz Grabowski, Marek Rzepka, Snezana Nena Brzakovic, Bernd Riedel czy Paul Esswood. Jako członek EuropaChorAkademie w Mainz od 2000 r. współpracował z wieloma orkiestrami oraz wybitnymi osobistościami świata muzycznego, takimi jak: P. Domingo, K. Nagano, V. Ashkenazy, M. Gielen, S. Cambreling, E. Krivine, K. Penderecki. Od roku 2005 uczestniczył w licznych festiwalach w kraju i za granicą (m.in.: „Misteria Paschalia”, „Sacrum Profanum” Kraków, „Miasto kultury” Kołobrzeg, „Vox Accademia” Litwa, „Oper Oder Spree” Niemcy), gdzie wykonywał partie operowe i oratoryjne. W roku 2008 debiutował scenicznie w partii Don Basilia oraz Don Curzia w operzeWesele Figara W.A. Mozarta. W roku 2009 współpracował jako scenograf z grupą IN ANTIS przy operze Giulio Cesare In Egitto G.F H?ndla (Kinoteatr „Uciecha” – Kraków, Scena „Sokół” – Nowy Sącz). W roku 2010 dokonał serii nagrań arii i duetów operowych dla telewizji TVN. W styczniu 2011 r. wystąpił w operze Wesele Figara W.A. Mozarta w reżyserii Jana Peszka w Gmachu Muzeum Narodowego w Krakowie. Obecnie jako solista współpracuje z Operą Krakowską, Gliwickim Teatrem Muzycznym, Filharmonią Krakowską oraz Capellą Cracoviensis. Jest również członkiem krakowskiej grupy kameralnej Królewskich Rorantystów. W swojej muzycznej działalności uczestniczył w wykonaniach szerokiego repertuaru, począwszy od muzyki średniowiecznej, skończywszy na wielkich kompozycjach muzyki romantycznej oraz współczesnej. Występował także u boku Ireny Santor na wspólnych koncertach. Dodatkowo posiada dyplom Akademii Pedagogicznej w Krakowie, ukończonej na kierunku: edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, gdzie otrzymał tytuł magistra sztuki ze specjalizacją grafik-akwaforcista.

 

Dr hab. Jacek Ozimkowski – Bas

Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie w klasie organów prof. Andrzeja Białki. W 1995 r. ukończył z wyróżnieniem studia wokalne pod kierunkiem prof. Wojciecha Jana Śmietany w Akademii Muzycznej w Krakowie, następnie rozpoczął pracę w tejże Akademii jako asystent profesora Śmietany. W 1995 r. wygrał europejski konkurs na stypendium firmy YAMAHA. W tym samym roku uzyskał dyplom Ministra Kultury i sztuki za szczególne osiągnięcia wokalne. Dokonał nagrań do Polskiego Radia i TV. Koncertuje w kraju i zagranicą. Był asystentem prof. R. Karczykowskiego (1997-99), tenora światowej sławy. W maju 2003r. uzyskał tytuł doktora w dziedzinie wokalistyka, zaś we wrześniu 2004r. wygrał konkurs na stanowisko adiunkta Akademii Muzycznej w Krakowie. Prowadzi własną klasę śpiewu solowego na wydziale Wokalno-Aktorskim w Akademii Muzycznej w Krakowie. Od 1996r. jest zatrudniony w PSM II st. im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie jako nauczyciel śpiewu solowego. Niezależnie od koncertów w Polsce występował w: Szwajcarii, Niemczech, Francji, Belgii, Szwecji, Norwegii, USA, Ukrainie, Litwie i Włoszech. W jego repertuarze znajdują się partie z oper Mozarta, Webera, Verdiego, Moniuszki, Czajkowskiego i innych. Nie brak również pozycji muzyki oratoryjno-kantatowej i liryki wokalnej. Ma na swym koncie szereg koncertów krajowych i zagranicznych. Jest jednym z czołowych solistów zespołu Capella Cracoviensis; współpracuje z Operą Krakowską i Teatrem Muzycznym w Gliwicach, a także z zespołami Muzyki Dawnej: Harmonologia, Concerto Polacco, Kapela Jasnogórska. Od 2012 roku prodziekan Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie.

 

Ryszard Źróbek – Dyrygent

Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Ukończył również z wyróżnieniem Podyplomowe Studia Chórmistrzowskie na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W latach 1990 -2001 był dyrygentem i kierownikiem artystycznym Krakowskiego Towarzystwa Śpiewackiego ECHO. W latach 1993-1999 dyrygował chórem męskim LUTNIA ROBOTNICZA. W latach 2001-2007 pełnił funkcję dyrygenta Krakowskiego Chóru Akademickiego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 1992 roku kieruje Chórem I Liceum Ogólnokształcącego im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie. Uczestniczył w projektach Akademii Bachowskiej Helmuta Rillinga ze Stuttgartu. Współpracował z orkiestrami młodzieżowymi z Frankfurtu n. Menem w Niemczech. Koncertował w wielu krajach Europy: Niemcy, Włochy, Francja, Szwajcaria, Finlandia, Słowenia, Chorwacja, a także w Japonii i Izraelu. Dokonał nagrań muzyki do filmów oraz na płytach CD i DVD.Prowadzone przez niego zespoły zdobyły wiele nagród na konkursach chóralnych krajowych i międzynarodowych. Za swoją działalność został odznaczony przez Ministra Kultury, Ministra Edukacji Narodowej i Prezydenta Miasta Krakowa.

 

Krakowska Orkiestra Radiowa

W jej składzie znajdują się znakomici instrumentaliści, absolwenci Akademii Muzycznej w Krakowie oraz byli członkowie rozwiązanej przed laty Orkiestry Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie. Zespół posiada szeroki repertuar, obejmujący dzieła od Renesansu, aż do kompozycji z XX. wieku. Występuje na prestiżowych krajowych i zagranicznych festiwalach. Wykonał kilkaset koncertów w Polsce, Austrii, Niemczech, Francji, Czechach i na Słowacji, a także w Libanie na zaproszenie tamtejszego Ministerstwa Kultury. Współpracuje z wybitnymi dyrygentami, solistami i chórami w Kraju.

 

Chór „Kanon” im. B. Nowodworskiego w Krakowie

Został założony w 1986 r. Chór, zrzeszający ok. 80 osób, osiąga znaczące sukcesy w ogólnopolskich i międzynarodowych przeglądach. Do jego największych sukcesów ostatnich lat należy II miejsce podczas międzynarodowego festiwalu chóralnego w Warszawie w 2010 r. Chór prowadzi współpracę z zespołami z Włoch, Niemiec i Stanów Zjednoczonych. W repertuarze chóru znajduje się muzyka z różnych epok, różnych stylów muzycznych: utwory sakralne, pieśni patriotyczne, ludowe, gospel oraz muzyka popularna.

 

lista aktualności

Repertuar Kina

WT

07.07

Słoń Benjamin

Biały, biały dzień

16:30

19:00

ŚR

08.07

Słoń Benjamin

Biały, biały dzień

16:30

19:00

PT

10.07

Obrazy bez autora

Zdrajca

15:30

19:00

SO

11.07

Zdrajca

Obrazy bez autora

15:30

18:30

WT

14.07

Obrazy bez autora

Zdrajca

15:30

19:00

ceny biletów » ZAPOWIEDZI »

Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie
39-460 Nowa Dęba, ul. Żeromskiego 2
tel./fax +48 15 8462410, e-mail: kultura@nowadeba.pl

Realizacja: Ideo
Powered by: Edito CMS

Godziny otwarcia w Nowej Dębie

poniedziałek — piatek 8:00-21:30

sobota 10:00-21:30

niedziela 14:00-21:30