Poniedziałek, 27 kwietnia 2015

Trzeci koncert drugiej edycji Festiwalu muzyki kameralnej i organowej "MARGARITAE BAROCI"

Festiwal muzyki kameralnej i organowej „MARGARITAE BAROCI” to propozycja Samorządowego Ośrodka Kultury w Nowej Dębie, który jest jego organizatorem. Nazwa „Margaritae Baroci” w języku łacińskim oznacza „Perły Baroku”. Tą nazwą organizator chce nawiązać to stylu muzycznego – baroku – do którego należą wykonywane w ramach festiwalu utwory. Edycja w 2015 roku obejmuje cykl siedmiu koncertów, w tym po trzy kameralne i organowe oraz oratoryjno-symfoniczny.

Więcej o festiwalu tutaj.

 

 

Poniedziałek, 27 kwietnia 2015 r., godz. 18:30. Kościół parafialny w Chmielowie.

Wstęp na koncert bezpłatny.

 

Koncert wykona Marek Stefański – organy:
Urodzony w roku 1969 w Rzeszowie, ukończył studia w krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie organów prof. Joachima Grubicha, otrzymując w 1994r. dyplom z wyróżnieniem. Działalność koncertową rozpoczął na początku studiów w Akademii Muzycznej, odbywając dwukrotnie jako organista – solista wraz z Krakowskim Akademickim Chórem „Organum” tournee koncertowe obejmujące większość krajów europejskich. Zwieńczone sukcesami koncerty podczas międzynarodowych festiwali muzyki sakralnej i organowej oraz uzyskane nagrody (m.in. I nagroda w ramach European Forum d’Art Sacre) otworzyły mu drogę do udziału w większości polskich i zagranicznych festiwali muzyki organowej.
W roku 1996 otrzymał stanowisko organisty krakowskiej Bazyliki Mariackiej. Funkcję tę pełnił etatowo do roku 2007. Obecnie współpracuje jako organista z Bazyliką Mariacką w Krakowie. Od roku 1999 pracuje w Katedrze Organów Akademii Muzycznej w Krakowie, obecnie na stanowisku adiunkta. W roku 2007 obronił w macierzystej uczelni przewód doktorski poświęcony stylom improwizacji w muzyce organowej od XVIII do XX wieku. W roku 2013, na podstawie rozprawy naukowej oraz monografii płytowej poświęconych muzyce organowej kompozytorów krakowskich II połowy XX wieku, uzyskał w Akademii Muzycznej w Krakowie tytuł doktora habilitowanego .
Marek Stefański wystąpił dotychczas z koncertami w większości krajów Europy, w Ameryce Północnej i Południowej oraz Izraelu. Regularnie zapraszany jest na koncerty do Rosji. Stał się zasłużonym propagatorem polskiej muzyki organowej, szczególnie XX wieku, którą wykonuje równolegle ze sztuką improwizacji organowej. Jego udziałem stały się prawykonania utworów współczesnych polskich kompozytorów, które następnie zarejestrowane zostały jako nagrania archiwalne. Dokonał także licznych nagrań dla Polskiego Radia, Telewizji Polskiej oraz rozgłośni zagranicznych, jak również nagrań płytowych dla polskich wytwórni fonograficznych „DUX”, „Musicon”, Polskie Radio oraz moskiewskiej „Art Bene”. Po uzyskaniu nominacji do nagrody muzycznej Fryderyk w roku 2006 został członkiem Polskiej Akademii Fonograficznej. Obok solistycznej działalności koncertowej współpracuje z licznymi zespołami chóralnymi oraz wybitnymi wokalistami i instrumentalistami. Zasiada w jury międzynarodowych konkursów organowych (Niemcy, Rosja). Za swoją działalność artystyczną otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia.
Jest założycielem i dyrektorem artystycznym Festiwalu Muzycznego „Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze i Kościołach Rzeszowa” oraz cyklu koncertów „Muzyka Organowa w Jarosławskim Opactwie”. W latach 2010/2011 wspólnie z Radio Kraków zrealizował cykl audycji „Antologia Organów Krakowa”. Wraz z Radiem Rzeszów archiwizuje i prezentuje na antenie radiowej brzmienie wartościowych organów Podkarpacia.

 

W programie:
Johann Ludwig Krebs – Fantazja chorałowa i fuga G-dur
Johann Ludwig Krebs – 2 preludia chorałowe „Liebster Jesu, wir sind hier”
Johann Gottfried Walther – Partita chorałowa „Vater unser im Himmelreich”
Johann Christian Bach – Concerto D-dur per archi e 2 solisti (opr. na organy: M. Stefański): Presto. Grave-Allegro. Adagio. Vivace e cadenza
Johann Sebastian Bach – Fuga sopra il Magnificat, BWV 733
2 opracowania chorałowe: „Wachet auf, ruft uns die Stimme” BWV 645 oraz „Schmuecke dich, o liebe Seele” BWV 654
Josef Gabriel Rheinberger – Fuga podwójna c-moll „Vater unser” op. post morth.

 

Pliki do pobrania

pobierz katalog festiwalu

lista aktualności

Repertuar Kina

WT

07.07

Słoń Benjamin

Biały, biały dzień

16:30

19:00

ŚR

08.07

Słoń Benjamin

Biały, biały dzień

16:30

19:00

PT

10.07

Obrazy bez autora

Zdrajca

15:30

19:00

SO

11.07

Zdrajca

Obrazy bez autora

15:30

18:30

WT

14.07

Obrazy bez autora

Zdrajca

15:30

19:00

ceny biletów » ZAPOWIEDZI »

Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie
39-460 Nowa Dęba, ul. Żeromskiego 2
tel./fax +48 15 8462410, e-mail: kultura@nowadeba.pl

Realizacja: Ideo
Powered by: Edito CMS

Godziny otwarcia w Nowej Dębie

poniedziałek — piatek 8:00-21:30

sobota 10:00-21:30

niedziela 14:00-21:30