Czwartek, 14 marca 2013

Czwartkowe spotkanie z podróżnikami!

W czwartek 14 marca odbyło się kolejne spotkanie czwartkowe pt. „Paragon z podróży” , tym razem Samorządowy Ośrodek Kultury gościł Bartka Szaro – młodego człowieka, podróżnika na własną rękę, pasjonata, który opowiedział o podróży do Indii.

„Paragon z podróży” to nazwa Bloga, który prowadzi Bartek Szaro wraz z kolegą Patrykiem Świątkiem. Chłopaki opisują na nim miejsca które zwiedzili. Blog zawiera także inne przydatne informacje np. sposób transportu, opisy, zdjęcia, wskazówki oraz wszystko to co może się przydać, aby dobrze przygotować się do wyjazdu.
Podróż do Indii zaczęła się od Delhi, gdzie trudno kupić bilet na dany dzień. Drogi z Delhi do stolicy Ladakhu nie da się pokonać w jeden dzień. Następny przystanek Złota Świątynia sikhów w Amritsarze. Sikhizm to religia w swoich założeniach bardzo podobna do pozostałych lecz różna w swojej genezie i wykraczająca przed szereg w symbolice. Wyznanie sikhijskie jest spoiwem pomiędzy dogmatami islamu a szeroko pojętym światopoglądem hindusów. Złota Świątynia jest oblegana przez pielgrzymów z każdej części świata m.in. dlatego, że znana jest ze swojej gościnności. Za nic nie trzeba płacić, a wszelka pomoc przy czynnościach wspierających funkcjonowanie kompleksu jest nieodpłatna. Przybywając każdy jest czule witany i przyjmowany do bezpłatnych domów noclegowych. W sytuacji gdy pokoje są zajęte, rozkładane są specjalne zielone maty na których każdy może przenocować. Nocują tam całe rodziny, niczym się nie martwiąc, a wzajemne zaufanie jest imponujące. Istnieje jednak jedna zasada, każdy może zostać tam maksymalnie 3 noce. Jadalnia jest również zadziwiającym miejscem ponieważ funkcjonuje od wczesnych godzin porannych do wieczora, i o każdej porze można zjeść posiłek. Każdy może skorzystać z posiłku i noclegu. Bezpłatna stołówka działa sprawnie i bezkolizyjnie. Codziennie podawane jest to samo menu. Chlebek ciapati, dal z soczewicą, ryż z mlekiem oraz woda. Przy posiłkach pracuje non stop kilkudziesięciu ochotników. Każdy pracuje dla siebie i dla każdego. Oprócz tego że wszystko jest za darmo, również dodatkowe porcje są bezpłatne i nie ma z tym żadnego problemu. Pobyt w Indiach trwał miesiąc.

Warto dodać, że Pan Bartek, jest współautorem bloga, który został ogłoszony na Onecie Blogiem Roku 2011!

lista aktualności

Repertuar Kina

WT

04.08

Wiking i magiczny miecz

Nieobliczalny

17:00

19:30

ŚR

05.08

Wiking i magiczny miecz

Nieobliczalny

17:00

19:30

PT

07.08

Nieobliczalny

18:00

SO

08.08

Nieobliczalny

18:00

WT

11.08

Nieobliczalny

18:00

ceny biletów » ZAPOWIEDZI »

Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie
39-460 Nowa Dęba, ul. Żeromskiego 2
tel./fax +48 15 8462410, e-mail: kultura@nowadeba.pl

Realizacja: Ideo
Powered by: Edito CMS

Godziny otwarcia w Nowej Dębie

poniedziałek — piatek 8:00-21:30

sobota 10:00-21:30

niedziela 14:00-21:30