Niedziela, 17 września 2023

Modelarnia SOK w Nowej Dębie w Pucharze Polski F3K

Modelarze z Modelarnii SOK w Nowej Dębie już od wielu lat są aktywnymi uczestnikami pikników i zawodów w Polsce. W tym roku przyszła kolej na debiut jednego z naszych modelarzy w Pucharze Polski F3K, czyli modeli zdalnie sterowanych szybowców wyrzucanych z ręki. Jest to jedna z prężnie rozwijających się klas modelarstwa lotniczego, a Polacy odnoszą w niej sukcesy w Mistrzostwach Europy i Świata. Wyróżnia się na tle innych wymagając od zawodnika szczególnej sprawności fizycznej, ponieważ start szybowca techniką przypomina rzut dyskiem, poprawnie wykonany przez dobrze wytrenowanego zawodnika potrafi wynieść model na wysokość przekraczającą nawet 100m. Wykorzystywane w zawodach samoloty to bardzo zaawansowane technologicznie konstrukcje wykonane z lekkich kompozytów węglowych.

W tym sezonie rozegrano 5 zawodów rangi pucharu polski F3K, ostatnie z nich odbywały się 16 i 17 września na lotnisku modelarskim w Kowali koło Kielc. Debiutował tam nasz kolega Witold Zięba, który pomimo trudnych warunków pogodowych dotrzymał kroku zawodowcom. Po pierwszym dniu zawodów, gdy rozegrano 9 rund w silnym wietrze utrzymywał 19 miejsce na 30 uczestników.  Drugiego dnia było niemal bezwietrznie, a poszukiwanie noszeń stanowiło poważny problem. Po kolejnych 6 rundach Witek zakończył zawody plasując się na 21 miejscu uzyskując 80% maksymalnego wyniku, co stanowi świetny wynik dla debiutanta i doskonały trening przed kolejnym sezonem zmagań w którym rozegrane również zostaną Mistrzostwa Polski.

Ten rok jest dla naszej modelarni szczególnie aktywny. Jak co roku więziliśmy udział w jubileuszowym XXV meetingu modelarskim „Każdy może latać” w Kraśniku, jednej z największych imprez modelarskich tego typu. To miejsce skupia modelarzy z całej Polski spotykają się, by prezentować swoje dzieła, wymieniać doświadczenia i rywalizować. W wydarzeniu naszą modelarnię reprezentowali: Witold Zięba, Karol Hadam oraz Adrian Grabowski, prezentując przeróżne konstrukcje modeli myśliwców, akrobatów, szybowców.

Ponadto 9 i 10 września wzięliśmy udział w 16 RC Airshow w Raciborzu. Jest to największy meeting modelarski w Polsce. To wydarzenie przyciąga nie tylko krajowych, ale także zagranicznych modelarzy. Szczególnym momentem tego wydarzenia jest tak zwana bitwa o Racibórz, czyli wspólny lot wszystkich uczestników przy akompaniamencie ognia i wybuchów wytwarzanych przez specjalny zespół pirotechników. Naszą modelarnię reprezentowali Piotr Pręga, Karol Hadam oraz Adrian Grabowski.

Przypomnieć należy także liczne sukcesy wymienionych powyżej modelarzy na pikniku modelarskim Piankoloty w Turleju, który się odbył 8 i 9 lipca, a nasi koledzy zajmowali miejsca na podium w każdej z rozegranych konkurencji.

Modelarze z Modelarnii SoK w Nowej Dębie swoim udziałem w piknikach, zawodach i spotkaniach inspirują kolejne pokolenia pasjonatów do rozwijania swoich umiejętności i udziału w fascynującym świecie modelarstwa lotniczego. Nie możemy się doczekać kolejnych osiągnięć, jakie przyniosą przyszłe lata. Modelarzom gratulujemy sukcesów!

 

Fotorelacje:
Puchar Polski F3K

XXV Piknik Modelarski Kraśnik 2023

16 RC Air Show / Raciborski Piknik Modelarski

 

lista aktualności

Repertuar Kina

 

 

                       

 

Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie
39-460 Nowa Dęba, ul. Żeromskiego 2
tel./fax +48 15 8462410, e-mail: iwonastrojek.sok@gmail.com

Realizacja: Ideo
Powered by: Edito CMS

Godziny otwarcia w Nowej Dębie

poniedziałek — piątek 8:00-21:30

sobota 09:00-20:00

niedziela 12:00-20:00