Niedziela, 20 sierpnia 2023

Gmina Nowa Dęba świętowała Dożynki

Tegoroczne Dożynki Gminne i Święto Chleba odbyły się 20 sierpnia 2023 r. w Osiedlu Poręby Dębskie. Święto Plonów wyrosło z historii i obyczajów polskiej wsi, jest świętem powszechnym, bliskim sercu każdego z nas. Łączy przeszłość z przyszłością, tradycję z nowoczesnością. Chleb to codzienna praca i radość z jej owoców, to symbol wspólnoty jaką tworzymy, dlatego wzorem ubiegłych lat mieszkańcy naszej gminy i okolic licznie wzięli udział w wydarzeniu kultywującym tradycje lasowiackie. Uroczystości połączyły w sobie wymiar religijny i świecki święta plonów. Rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele parafialnym p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego pod przewodnictwem proboszcza tamtejszej parafii - ks. kan. dr. Andrzeja Barzyckiego, z udziałem proboszczów z gminnych parafii. Wokół ołtarza znalazł się chleb z tegorocznej mąki oraz piękne wieńce dożynkowe, przygotowane przez  poszczególne sołectwa. Funkcję starostów dożynkowych - gospodarzy święta pełnili pani Magdalena Mazurek-Garboniak oraz pan Andrzej Kopeć. Msza dziękczynna zgromadziła wiernych: zaproszonych gości i mieszkańców.

 

Druga część obchodów odbyła się na placu przy remizie OSP, na który uczestnicy przemaszerowali z kościoła w formie Korowodu Dożynkowego z udziałem Mażoretek „Diament” z Chmielowa. Oficjalnego otwarcia Dożynek i powitania gości dokonali gospodarze święta - burmistrz miasta i gminy Nowa Dęba Wiesław Ordon, dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury Iwona Strojek oraz przewodniczący Zarządu Osiedla Poręby Dębskie Wojciech Kasica. Wydarzenie prowadzone było przez radnego Rady Miejskiej Huberta Kopcia.

 

- Chcemy podziękować rolnikom, chcemy ukłonić się za ich pracę na roli, która jest i wciąż będzie podstawą egzystencji ludzkiej. Rodzi ta ziemia „cierń i oset”, ale dzięki pracy rolnika przede wszystkim rodzi pokarm i przynosi chleb dla człowieka. Za to składamy podziękowania naszym rolnikom – mówił burmistrz – dziś dziękujemy wam za pracę, za trud tegorocznych żniw. Dziękujemy także za przywiązanie do tych wartości, dzięki którym polska wieś była ostoją wiary, patriotyzmu i znojnej pracy (…) stojąc przed wami, a za chwilę dzieląc się z wami chlebem, wyrażam przekonanie, że nikomu tego chleba nie zabraknie, a nam wystarczy wrażliwości, aby tym chlebem dzielić się sprawiedliwie.

 

Burmistrz skierował słowa wdzięczności w kierunku mieszkańców Osiedla Poręby Dębskie, którzy włożyli wiele wysiłku w organizację tegorocznych Dożynek, przewodniczącemu Zarządu Osiedla wraz z zarządem, gospodarzom, Stowarzyszeniu na Rzecz Osiedla Poręby Dębskie, Ochotniczej Straży Pożarnej i radnym z Porąb Dębskich, a także Samorządowemu Ośrodkowi Kultury z panią dyrektor Iwoną Strojek i współpracownikami za organizację święta.

 

Gośćmi honorowymi Dożynek byli: poseł na Sejm RP Zbigniew Chmielowiec, wicemarszałek województwa podkarpackiego Ewa Draus, starosta tarnobrzeski Jerzy Sudoł, radni powiatu tarnobrzeskiego, przewodniczący Rady Miejskiej Damian Diektiarenko wraz z radnymi gminy Nowa Dęba oraz proboszczowie parafii z naszej gminy. Obecna była także delegacja Nadleśnictwa Nowa Dęba oraz przedstawiciele jednostek OSP.

 

W części obrzędowej, jak nakazuje tradycja, każde sołectwo zaprezentowało swój dożynkowy wieniec, który był „ośpiewany” przez delegacje ludowe z poszczególnych wsi. Reprezentanci każdej wioski przekazywali bochny chleba dożynkowym gospodarzom i gościom. Istotnym punktem imprezy było wyznaczenie sołectwa, które zostanie gospodarzem przyszłorocznych Dożynek. W 2024 roku będzie nim Alfredówka. Z tej okazji sołtys tej miejscowości, Damian Wołosz otrzymał okazałą wiechę.

 

Organizatorzy zadbali o tradycyjne obrzędy, muzykę i regionalną kuchnię. Na mieszkańców czekały darmowe smażone kiełbaski rozdawane przez Stowarzyszenie na Rzecz Osiedla Poręby Dębskie, ciasto upieczone przez mieszkańców, gofry oraz wiele innych przekąsek i napojów. Na najmłodszych czekało mnóstwo atrakcji i udział w przygotowanych animacjach. W przerwach między występami o rozrywkę zadbał radny Hubert Kopeć. W prowadzonych przez niego grach, z mieszkańcami chętnie bawili się marszałek Ewa Draus i przewodniczący Damian Diektiarenko. Na scenie wystąpiły Mażoretki „Diament” z Chmielowa, zespoły ludowe z terenu naszej gminy: „Cyganianki”, „Bielowianki”, „Ługowianki”, ZPiT „Dębianie” a także zespół SOMETHINGSKI. Zabawa taneczna z Zespołem Muzycznym PLUS trwała do późnych godzin wieczornych.

 

Imprezę można zaliczyć do niezwykle udanych, pogoda dopisała, przybyło wielu gości z gminy i okolic. Wpisała się ona na stałe w kalendarz ważnych uroczystości miasta i gminy Nowa Dęba. Uroczystość zorganizowali: Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Dęba, Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie, Zarząd Osiedla Poręby Dębskie, OSP Nowa Dęba Osiedle Poręby Dębskie.

 

MR/PG

 

Galeria (SOK) - część 1
Galeria (SOK) - część 2

Galeria (SOK) - część 3

 

 

lista aktualności

Repertuar Kina

 

 

                       

 

Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie
39-460 Nowa Dęba, ul. Żeromskiego 2
tel./fax +48 15 8462410, e-mail: iwonastrojek.sok@gmail.com

Realizacja: Ideo
Powered by: Edito CMS

Godziny otwarcia w Nowej Dębie

poniedziałek — piątek 8:00-21:30

sobota 09:00-20:00

niedziela 12:00-20:00