Niedziela, 16 lipca 2023

III Festiwal Kultury Lasowiackiej już za nami

16 lipca w naszym mieście odbyła się kolejna impreza w ramach III Festiwalu Kultury Lasowiackiej. Wydarzenie zorganizowane zostało już po raz trzeci przez Województwo Podkarpackie, a w naszym mieście Partnerem Festiwalu był Samorządowy Ośrodek Kultury.

Imprezę rozpoczęło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla najmłodszych pt. „Taniec w życiu Lasowiaków”. Najlepsze prace zostały nagrodzone a wystawę plenerową tych dzieł można było podziwiać podczas Festiwalu.

Na scenie Samorządowego Ośrodka Kultury zaprezentowały się zespoły zarówno taneczne jak i muzyczne prezentujące i propagujące kulturę lasowiacką: Zespół Pieśni i Tańca „Dębianie” z Nowej Dęby,  Kapela Ludowa „Cmolaskie Chłopoki” z Cmolasu, Kapela Ludowa „Lasowiacy” z Cyganów, Zespół Ludowy „Górniacy” z Kolbuszowej Górnej, Zespół Pieśni i Tańca „Chorzelowiacy” z Chorzelowa, Zespół Pieśni i Tańca „Rochy” z Sędziszowa Małopolskiego, Kapela Ludowa „Grochowiacy” z Grochowa. Niezwykle ciekawe widowisko pt. „Wesele lasowiackie – oczepinowe tańce” zaprezentowały grupy działające w Cyganach: Zespół Ludowy „Cyganianki” oraz Kapela Ludowa „Lasowiacy”. Imprezę zakończyła potańcówka z Kapelą Łola z Kolbuszowej.

Oprócz prezentacji zespołów była również moc innych atrakcji. Tradycyjnie nie zabrakło degustacji potraw typowo lasowiackich, m.in. z dziczyzny. Każdy mógł skosztować broziaków z masłem czosnkowym przygotowanym według sekretnych przepisów Pań z Koła Gospodyń Wiejskich „Cyganianki”.

Członkowie Klubu Seniora z Chmielowa zaprezentowali swoje własnoręcznie wykonane dzieła, czym urzekli niejednego odwiedzającego stoisko.

Swoje umiejętności pokazały również Panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Chmielowianki”, które promowały rękodzielniczą twórczość swojego regionu.

Nie zabrakło też stoiska lokalnych twórców z miodami czy regionalnymi serami.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty suszenia i przechowywania ziół przygotowane przez Zespół Ludowy „Ługowianki” i członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Tarnowskiej Woli. Panie znają się na tym doskonale, co można było stwierdzić kosztując przygotowaną specjalnie na ten dzień lemoniadę z miętą i melisą. Pokaz i naukę haftu lasowiackiego zaprezentowały Panie z Zespołu Ludowego „Bielowianki” i członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Rozalina.

Organizatorzy przygotowali książkę pamiątkową w której uczestnicy imprezy wpisywali odpowiedź na pytanie: „Z czym kojarzy Ci się kultura lasowiacka?” Każda odpowiedź została nagrodzona smacznym jabłkiem z grawerowanym logo festiwalu – niezwykła pamiątka III Festiwalu w Nowej Dębie.

Dla najmłodszych przygotowano bezpłatną strefę zabaw. Ponadto każdy uczestnik mógł wystylizować się po lasowiacku i zrobić pamiątkowe zdjęcie w foto-budce.

Cała impreza została sfinansowana przez Województwo Podkarpackie za co składamy serdeczne podziękowania.

 

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ

 

lista aktualności

Repertuar Kina

 

 

                       

 

Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie
39-460 Nowa Dęba, ul. Żeromskiego 2
tel./fax +48 15 8462410, e-mail: iwonastrojek.sok@gmail.com

Realizacja: Ideo
Powered by: Edito CMS

Godziny otwarcia w Nowej Dębie

poniedziałek — piątek 8:00-21:30

sobota 09:00-20:00

niedziela 12:00-20:00