Niedziela, 16 lipca 2023

Piknik Lasowiacki

16 lipca 2019 r. w naszym mieście po raz kolejny wybrzmiały ludowe nuty! Koło Gospodyń Wiejskich „Cyganianki” oraz Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie zorganizowali „Piknik Lasowiacki”. Była to plenerowa impreza folklorystyczna mająca na celu propagowanie rodzimej kultury jak i sztuki ludowej. Wzięły w niej udział znakomite zespoły śpiewacze, kapele ludowe oraz zespoły tańca ludowego i twórcy ludowi z województwa podkarpackiego. Od godz. 15:00 na scenie plenerowej przed Samorządowym Ośrodkiem Kultury zaprezentowały się następujące grupy: Zespół Ludowy „Bielowianki”, Zespół Ludowy „Ługowianki”, Zespół Pieśni i Tańca „Dębianie” z Nowej Dęby, Zespół Ludowy „Cyganianki”, Kapela Ludowa „Cmolaskie Chłopoki” z Cmolasu, Zespół Ludowy „Górniacy” z Kolbuszowej Górnej, Zespół Pieśni i Tańca „Chorzelowiacy” z Chorzelowa, Zespół Pieśni i Tańca „Rochy” z Sędziszowa Małopolskiego, Kapela Ludowa „Grochowiacy” z Grochowa. Ponadto wspaniałe widowisko „Wesele lasowiackie – oczepinowe tańce” zaprezentował Zespół Ludowy „Cyganianki” wraz z Kapelą Ludową „Lasowiacy” z Cyganów. Imprezę zakończyła potańcówka z Kapelą Łola. Piknikowi Lasowiackiemu towarzyszył kiermasz rękodzieła artystycznego i sztuki ludowej, na którym można było nie tylko obejrzeć czy nabyć gotowe produkty, ale również poznać sposób ich tworzenia. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty suszenia i przechowywania ziół przygotowane przez Zespół Ludowy „Ługowianki” i członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Tarnowskiej Woli. Panie znają się na tym doskonale, co można było stwierdzić kosztując przygotowaną specjalnie na ten dzień lemoniadę z miętą i melisą. Pokaz i naukę haftu lasowiackiego zaprezentowały Panie z Zespołu Ludowego „Bielowianki” i członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Rozalina. Licznie zgromadzeni mieszkańcy naszego miasta jak również okolicznych miejscowości nagradzali wszystkich artystów gromkimi brawami, co świadczyło o tym, że warto organizować takie pikniki, które nie tylko integrują mieszkańców ale również pozwalają na zachowanie w pamięci i sercu naszej rodzimej kultury lasowiackiej. 

 

Koło Gospodyń Wiejskich „Cyganianki” na wydarzenie pt. „Piknik Lasowiacki” uzyskało dofinansowanie za pośrednictwem Stowarzyszenia „Lasowiacka Grupa Działania”.

 

Wydarzenie współfinansowane było ze środków Unii Europejskiej w ramach podziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

 

lista aktualności

Repertuar Kina

 

 

                       

 

Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie
39-460 Nowa Dęba, ul. Żeromskiego 2
tel./fax +48 15 8462410, e-mail: iwonastrojek.sok@gmail.com

Realizacja: Ideo
Powered by: Edito CMS

Godziny otwarcia w Nowej Dębie

poniedziałek — piątek 8:00-21:30

sobota 09:00-20:00

niedziela 12:00-20:00