Wtorek, 15 listopada 2022

Nowa Dęba uczciła rocznicę niepodległości

Gminne świętowanie 104. Rocznicy odzyskania niepodległości miało bardzo uroczysty wymiar. W uroczystościach uczestniczyły władze samorządowe, przedstawiciele instytucji, służb mundurowych i szkół z terenu miasta i gminy Nowa Dęba.

 

Uroczystości tradycyjnie rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem Eugeniusza Kwiatkowskiego. Bezpośrednio potem, w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny. W trakcie kazania ks. kan. dr Andrzej Barzycki nawiązał do tradycji wielkości Rzeczpospolitej Obojga Narodów oraz przyczyn jej upadku. Wspomniał sześciu polityków, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości po trwających przeszło sto lat zaborach. Nie zabrakło również nawiązania do obecnej sytuacji geopolitycznej na świecie i zagrożeń, które wciąż mogą czyhać na Polskę.

 

Po zakończeniu mszy, uczestnicy uroczystości udali się kolumną pod ścianę bloku mieszkalnego przy ulicy Krasickiego 3, gdzie nastąpiło odsłonięcie tablicy poświęconej ppłk. Kazimierzowi Bogaczowi „Bławatowi” – Honorowemu Obywatelowi Gminy Nowa Dęba. Inicjatorami upamiętnienia był Zarząd Wspólnoty Mieszkaniowej oraz Stowarzyszenie Przyjazny Samorząd. Do zebranych uczestników słowo skierowała pani Anna Kowalska – córka upamiętnionego żołnierza Związku Walki Zbrojnej oraz Armii Krajowej.

 

Następna część obchodów miała miejsce na Placu im. Mjr. Jana Gryczmana, na który wprowadził uczestników dowódca uroczystości – kapitan Jan Gołąbek z 18. Pułku Artylerii. Po ustawieniu się pocztów sztandarowych, nastąpiło wciągnięcie flagi państwowej na maszt, w trakcie którego zebrani odśpiewali hymn. Oprawę zapewniła orkiestra Samorządowego Ośrodka Kultury pod batutą Marka Kosiora oraz chór Soli Deo z Tarnowskiej Woli z dyrygent Anną Koper. Głos zabrali przedstawiciele lokalnego samorządu terytorialnego: burmistrz Wiesław Ordon oraz starosta tarnobrzeski Jerzy Sudoł.

 

- Cztery lata temu radośnie świętowaliśmy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Dziś ponownie spotykamy się na placu majora Gryczmana, pod Pomnikiem Niepodległości, aby uczcić pamiętny rok 1918, kiedy to po 123 latach niewoli stało się to, co jawiło się w snach poetów, ale także w marzeniach wielu pokoleń Polaków, którzy błagali Boga, aby raczył im wrócić Ojczyznę wolną - mówił burmistrz - dziś, w 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, należy sobie uzmysłowić, jak wielki był to czyn narodu polskiego, choć zdarzający się w sprzyjającej atmosferze międzynarodowej, nie mniej jednak wymagający patriotyzmu, oddania sprawie niepodległościowej, poświecenia często sprawy własnej.

 

- Jesteśmy pokoleniem, które przed czterema laty miało okazję widzieć, a także uczestniczyć w uroczystościach 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Po 123 latach niewoli, po krwawo tłumionych powstaniach narodowych, po wyniszczającej wojnie światowej, Polska wybiła się na niepodległość – przypomniał zebranym starosta Jerzy Sudoł.

 

Uroczystym punktem uroczystości było odczytanie Apelu Pamięci przez przedstawiciela OSPWL Dęba chorążego Dariusza Bednarza  oraz salwa honorowa w wykonaniu żołnierzy pododdziałów obecnych na placu. Ostatnim punktem tej części obchodów było złożenie kwiatów pod Pomnikiem Niepodległości, którego dokonali przedstawiciele dziewięciu delegacji.

 

W programie nie zabrakło również akcentów sportowych, bowiem Samorządowy Ośrodek Sportu i Rekreacji zorganizował zawody w biegach. Zmagania odbyły się w czterech kategoriach, w których na różnych dystansach rywalizowały dzieci a także uczestnicy w kategorii OPEN na dystansie 5,1 km. Zawodom towarzyszyły wielkie sportowe emocje, a zawodnicy wspierani byli przez widzów, którzy licznie zgromadzili się przy linii mety.

 

Ostatnim punktem uroczystości rocznicowych było „VIII Gminne Ognisko Patriotyzmu”. Wydarzenie to współorganizowane było przez 2 Szczep Harcerski „Szkwał” z Tarnowskiej Woli, z jego komendantem - księdzem Kamilem Dziurdziem na czele. Pomimo, że była to kolejna edycja ogniska, to w tym roku po raz pierwszy odbyło się ono w Nowej Dębie. Śpiewowi przewodniczyła Harcerska Grupa Muzyczna „Będzie dobrze!”. Nastrój wydarzenia był niezwykle podniosły, a dźwięki pieśni patriotycznych wykonywanych przez licznie zebranych uczestników, niosły się po nowodębskim placu. Motywem przewodnim ogniska było powstanie warszawskie, a to ze względu na niedawną wizytę pana Zbigniewa Grochowskiego, którego mieliśmy zaszczyt gościć w Nowej Dębie we wrześniu. Z bohaterem udało się również nawiązać połączenie telefoniczne. Za sprawą ze zestawu głośnomówiącego pan Zbigniew Grochowski skierował do uczestników ogniska przesłanie o wielkiej cenie wolności i znaczeniu patriotyzmu.

 

Zapraszamy do zapoznania się z obszernymi galeriami zdjęciowymi z Narodowego Święta Niepodległości w Nowej Dębie (FB: Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie)

 

- Narodowe Święto Niepodległości 2022

- VIII Gminne Ognisko Patriotyzmu

 

lista aktualności

 

 

                       

 

Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie
39-460 Nowa Dęba, ul. Żeromskiego 2
tel./fax +48 15 8462410, e-mail: iwonastrojek.sok@gmail.com

Realizacja: Ideo
Powered by: Edito CMS

Godziny otwarcia w Nowej Dębie

poniedziałek — piątek 8:00-21:30

sobota 09:00-20:00

niedziela 12:00-20:00