Piątek, 16 października 2020

Zakończyła się 7. edycja Festiwalu muzyki kameralnej i organowej „Margaritae Baroci”

16 października, dokładnie w 42. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na głowę Stolicy Piotrowej , który przyjął imię Jana Pawła II, Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie zorganizowałfinałowy koncert w ramach siódmej edycji Festiwalu muzyki kameralnej i organowej „Margaritae Baroci”. Nazwa „Margaritae Baroci” w języku łacińskim oznacza „Perły Baroku”. Ta nazwa nawiązujedo stylu muzycznego – baroku – do którego głównie należą wykonywane w ramach festiwalu utwory. Organizacji Festiwalu przyświeca cel, by społeczność Gminy Nowa Dęba miała dostęp do elitarnej kultury muzycznej, która zwykle dostępna jest w największych, odległych od nas polskich miastach. Koncerty odbywają się zarówno w Nowej Dębie jak i okolicznych miejscowościach, praktycznie „pod nosem” mieszkańców. Budynki kościołów są idealnym miejscem do wykonywania muzyki barokowej choćby przez walory akustyczne.

W 2013 r. SOK sięgnął po unijne fundusze na pierwszą edycję Festiwalu i udało się go zorganizować od początku 2014 roku a w kolejnych latach główne finansowanie zapewniał już Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowe Centrum Kultury. Festiwal ma swoją publiczność, która dopisywała nawet w czasie wprowadzonego przez rząd stanu epidemii. Tegoroczna edycja była wyjątkowa ze względu na wiele ważnych rocznic jakie są lub były w tym roku obchodzone. Przypadła setna rocznica „Cudu nad Wisłą”, bitwy naszych przodków z bolszewickim najeźdźcą o Warszawę i Polskę, która stała się symbolem niepodległej Rzeczypospolitej. Świętujemy setną rocznicę narodzin największego z Polaków – Karola Wojtyły: artysty, poety, aktora, animatora młodzieży, wykładowcy akademickiego, świadka okrucieństw II wojny światowej i wreszcie świętego Papieża Jana Pawła II, bez którego Polska nie wyrwałaby się ze szponów komunizmu. Obchodzono 40. rocznicę powstania NSZZ „Solidarność”. W czerwcu miała się także dokonać beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia, sł.b. Stefana kard. Wyszyńskiego, odłożona ze względu na epidemiczne obostrzenia. Pamięci tych wielkich postaci i wydarzeń poświęcona została część koncertów tegorocznej edycji Festiwalu.

W siódmej – międzynarodowej – edycji wybrzmiało dziewięć koncertów. Rozpoczęta została spektaklem patriotyczno-muzycznym „Cud i już” poświęconym 100. rocznicy „Cudu nad Wisłą”, w czasie którego z dorosłymi artystami wystąpiła dwójka dzieci. Jak dotąd były najmłodszymi wykonawcami Festiwalu. W Chmielowie odbył się koncert na organy i skrzypce, gdzie niemieccy muzycy zagrali letnią muzykę barokową i romantyczną. W Cyganach wysłuchaliśmy koncert na organy i skrzypce. Z okazji 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” w Nowej Dębie koncert na harfę i skrzypce wykonał polsko-brazylijski „Duet Harplino”. W święto Archaniołów w Alfredówce koncert na dudach szkockich wykonał szkocki artysta, będący pierwszą w świecie osobą, która ukończyła studia muzyczne w kierunku tego instrumentu. W październiku w kościele Matki Bożej w Nowej Dębie wybrzmiał m.in. „StabatMater” A.Vivaldiego oraz przed publicznością zadebiutowała16-letnia organistka z Krakowa. W SOK odbyły się dwa koncerty edukacyjne na zespół kameralny. Na zakończenie Festiwalu w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Nowej Dębie wybrzmiał koncert oratoryjno-symfoniczny z „Glorią” A.Vivaldiego oraz utworami do słów św. Jana Pawła II, wykonany przez solistki Opery Krakowskiej, Krakowską Orkiestrę Radiową oraz Chór Absolwentów „Kanon” I Liceum Nowodworskiego w Krakowie pod batutą maestro Ryszarda Źróbka. Koncerty dedykowane wspomnianym wcześniej wydarzeniom miały odbyć się dokładnie w dniach przypadających rocznic. Pierwszy koncert planowany był na 18 maja. Jednak sytuacja związana z ogłoszeniem epidemii koronawirusa zupełnie pokrzyżowała te plany. Ostatecznie pierwszy koncert wybrzmiał 1 września a Festiwal kończymy 16 października.Dla słuchaczy, którzy nie mogli osobiście wziąć udziału, koncerty były transmitowane na YT.

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Warto podkreślić, że Minister Kultury poprzez Ministerstwo czy też Narodowe Centrum Kultury już po raz szósty wspiera organizację Festiwalu, co dla mnie jako kierownika artystycznego jest ogromną nobilitacją i powodem do dumy, że treść i program koncertów od tylu lat jest zauważany i doceniany w Warszawie – zauważa Krystian Rzemień, dyrektor SOK. – Za wsparcie Festiwalu serdeczne podziękowania kieruję do Starosty Powiatu Tarnobrzeskiego pana Jerzego Sudoła. Za wsparcie swoim mecenatem dziękuję gorąco: Zakładom Farmaceutycznym Polpharma S.A. z Dyrektorem Zakładu Produkcyjnego w Nowej Dębie panem Pawłem Walko, spółce Pilkington Automotive Poland z panem Prezesem Ryszardem Janią oraz Zakładom Metalowym Dezamet S.A. w Nowej Dębie z panem Prezesem Tomaszem Wawrzkowiczem i Dyrektorem Krzysztofem Zubą. Za wspieranie Festiwalu i patronat nad nim dziękuję także panu Posłowi na Sejm RP Wiceministrowi Infrastruktury Rafałowi Weberowi oraz panu Posłowi na Sejm RP Zbigniewowi Chmielowcowi. Siódmą edycję Festiwalu obdarzyło zaszczytem Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, obejmując ją patronatem honorowym.

 

Patronat honorowy:

  • Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
  • Wiceminister Infrastruktury, Poseł na Sejm RP pan Rafał Weber
  • Poseł na Sejm RP pan Zbigniew Chmielowiec

 

Partnerzy i współfinansowanie:

  • Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych

                 

  • Powiat Tarnobrzeski

  • Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A.

  • Grupa NSG, właściciel marki Pilkington

  • Zakłady Metalowe "Dezamet" S.A.

 

Patroni medialni:

  • TVP 3 Rzeszów
  • Radio Leliwa
  • Tygodnik Gość Niedzielny
  • Tygodnik Nadwiślański
  • Gazeta Codzienna Echo Dnia
lista aktualności

Repertuar Kina

WT

30.05

Ernert i Celestyna...

Strażnicy Galaktyki...

17:00

18:30

ŚR

31.05

Ernert i Celestyna...

Strażnicy Galaktyki...

17:00

18:30

 

PRZERWA DO 22.06.2023

 

 

 

 

 

 

ceny biletów » ZAPOWIEDZI »

 

 

 

 

 

Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie
39-460 Nowa Dęba, ul. Żeromskiego 2
tel./fax +48 15 8462410, e-mail: iwonastrojek.sok@gmail.com

Realizacja: Ideo
Powered by: Edito CMS

Godziny otwarcia w Nowej Dębie

poniedziałek — piątek 8:00-21:30

sobota 09:00-20:00

niedziela 12:00-20:00