Sobota, 15 sierpnia 2020

100. rocznica "Cudu nad Wisłą" i "Lasowiackie świętowanie" w Nowej Dębie

15 sierpnia po południu w Nowej Dębie, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, świętowano 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej zwanej również "Cudem nad Wisłą".

Obchody rozpoczęły się Mszą św. w intencji Ojczyzny w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego. Następnie uroczystość państwowa odbyła się na Placu mjr. Gryczmana, gdzie poczet flagowy kompanii honorowej z Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Dęba podniósł flagę państwową na maszt, podczas odegrania wszystkich czterech zwrotek Hymnu Narodowego, wykonanego przez Młodzieżową Orkiestrę Dęta z Samorządowego Ośrodka Kultury. Burmistrz miasta i gminy Wiesław Ordon wygłosił okolicznościowe przemówienie, w którym przypomniał o istocie Bitwy Warszawskiej: "Zasadnicze znaczenie polskiego zwycięstwa nie ulega najmniejszej wątpliwości: gdyby wojska sowieckie przełamały opór armii polskiej i zdobyły Warszawę, wówczas bolszewizm ogarnąłby Europę Środkową, a być może przeniknąłby cały kontynent..." – przypomniane zostały słowa lorda Edgara d'Abernona. Burmistrz złożył także podziękowania za ofiarną służbę żołnierzom Garnizonu Nowa Dęba, którzy swoje święto obchodzą 15 sierpnia.

 

"LASOWIACKIE ŚWIĘTOWANIE"

Kolejnym wydarzeniem 15 sierpnia w Nowej Dębie była impreza folklorystyczna "Lasowiackie świętowanie", w trakcie którego odbyły się prezentacje Kół Gospodyń Wiejskich i zespołów obrzędowych. Dla widzów, koncertowały między innymi "Cyganianki" oraz "Bielowianki". Każdy mógł poczęstować się lokalnymi przysmakami, które rozdzielały panie z Kół Gospodyń Wiejskich oraz pszczelarze. Jeśli komuś posmakowało, kulinaria i miody można było zakupić do domu, jak również rękodzieła, które na imprezie były prezentowane przez regionalnych tworców. W trakcie "Lasowiackiego świętowania" wykonany został koncert patriotyczny Orkiestry Dętej z Samorządowego Ośrodka Kultury oraz Wokalistek. SOK zorganizował także warsztaty garncarskie dla dzieci, gdzie najmłodsi mogli spróbować swoich sił rękodzielniczych. Dla wszystkich występujących w trakcie imprzy grup przygotowano pamiątkowe grawertony, które z podziękowaniami wręczał dyrektor SOK Krystian Rzemień. Kulminacyjnym punktem wieczoru był koncert z muzyką celtycką i pokazami tańca, który wykonał zespół Beltaine. Imprezie towarzyszyła również strefa zabaw dla dzieci na plantach i kramy.

Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach projektu "Lasowiacy świętują lasowiackie tradycje", który SOK realizuje w Narodowym Centrum Kultury w programie "EtnoPolska 2020". Nasze zadanie ma przybliżyć mieszkańcom Gminy Nowa Dęba - położonej na terenie dawnej Puszczy Sandomierskiej i związanej z kulturą lasowiacką - oraz regionu północnego Podkarpacia zwyczajów i obrzędów lasowiackich, które na co dzień towarzyszyły przodkom wielu obecnych mieszkańców. Chcemy tym samym wskrzeszać odchodzącą w niepamięć wśród najmłodszych historię naszych ojców i dziadów - komentuje Krystian Rzemień, autor projektu.

Prócz widowiska "Lasowiackie świętowanie" w projekcie odbywa się siedem cykli wykładów regionalnych o kulturze lasowiackiej dla wszystkich sześciu Kół Gospodyń Wiejskich z Sołectw Gminy Nowa Dęba oraz stowarzyszenia kultywującego tradycje ludowe na terenie najstarszej dzielnicy miasta Nowa Dęba. Przewidziany jest również wyjazd edukacyjny z członkami KGW do Muzeum etnograficznego w Krakowie.

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "EtnoPolska 2020".

 

Zapraszamy do galerii zdjęć z tych wydarzeń, które dostępne są pod poniższym linkiem:

https://photos.app.goo.gl/eM2sTFwvDRdDXc5f8

lista aktualności

Repertuar Kina

Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie
39-460 Nowa Dęba, ul. Żeromskiego 2
tel./fax +48 15 8462410, e-mail: kultura@nowadeba.pl

Realizacja: Ideo
Powered by: Edito CMS

Godziny otwarcia w Nowej Dębie

poniedziałek — piatek 8:00-21:30

sobota 10:00-21:30

niedziela 14:00-21:30