Sobota, 05 października 2019

Noc Bibliotek

Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania - ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób zachęcająca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji. W bibliotekach w całej Polsce czekają na czytelników specjalne wydarzenia - niecodzienne spotkania z literaturą i jej gwiazdami.

Gwiazdą Nocy Bibliotek w Nowej Dębie był Jan Sztaudynger, poeta, autor drobnych satyrycznych fraszek. Sztaudynger został uznany za odnowiciela tego gatunku wiersza. Napisał około pięciu tysięcy fraszek. Specjalnie na Noc Bibliotek Sławomir Gurdak namalował portret Jan Sztaudyngera. O życiu i twórczości poety opowiadała Małgorzata Trela, natomiast fraszki recytowała Małgorzata Pakulska. Uczestnicy spotkania też spróbowali swoich sił w interpretowaniu "piórek". Część spotkania poświęconą Sztaudyngerowi zakończono fraszką: "Żyłem z wami, kochałem i cierpiałem z wami, Teraz żyjcie, kochajcie, cierpcie sobie sami".

Na zakończenie wieczoru uczestnicy pożyczali nowości książkowe, specjalnie na tę noc przygotowane. Książki wybierali poprzez losowanie. Taka "Randka w ciemno" z książkami daje sposobność pożyczenia książki, po którą czytelnik być może nigdy by nie sięgnął. I dzięki temu ma możliwość odkrycia nieznanych obszarów literatury.

lista aktualności

Repertuar Kina

 

 

 

 

 

Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie
39-460 Nowa Dęba, ul. Żeromskiego 2
tel./fax +48 15 8462410, e-mail: kultura@nowadeba.pl

Realizacja: Ideo
Powered by: Edito CMS

Godziny otwarcia w Nowej Dębie

poniedziałek — piątek 8:00-21:30

sobota 09:00-20:00

niedziela 12:00-20:00