Niedziela, 18 sierpnia 2019

Gmina Nowa Dęba świętowała Dożynki!

Dożynki Gminne i Święto Chleba odbyły się 18 sierpnia 2019 r. w sołectwie Chmielów. Uroczystości połączyły w sobie wymiar religijny i świecki święta plonów. Rozpoczęły się Mszą św. w kościele parafialnym  pod przewodnictwem dziekana - ks. kan. Józefa Rogowskiego. Wokół ołtarza znalazł się chleb z tegorocznej mąki oraz wspaniałe wieńce dożynkowe, przygotowane przez  poszczególne sołectwa. Funkcję starostów dożynkowych - gospodarzy święta pełnili pani Grażyna Zych i pan Kazimierz Gurdak. Msza św. dziękczynna zgromadziła liczną rzeszę wiernych: zaproszonych gości, mieszkańców i  poczty sztandarowe.

Druga część obchodów odbyła się na placu przed Centrum Kultury w Chmielowie. Oficjalnego otwarcia Dożynek i powitania Gości dokonali gospodarze święta - Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Dęba Wiesław Ordon, dyrektor SOK Krystian Rzemień oraz sołtys Chmielowa Jan Kotulski.

 - Chcemy podziękować rolnikom, którzy są solą naszej ziemi, dla których ta ziemia jest wielką wartością. Dziękujemy wam za trud, za pracę na roli. Bądźcie dalej tak zapatrzeni w ziemię jak wasi przodkowie, dbajcie o nią w czasach lepszych i trudniejszych, wtedy gdy oddaje wam dużo plonu, ale także i wtedy, gdy zbiory nie są obfite - witał uczestników święta burmistrz Nowej Dęby Wiesław Ordon, którego na tle gości wyróżniał lasowiacki strój.

Gośćmi honorowymi Dożynek byli Posłowie na Sejm RP p. Zbigniew Chmielowiec oraz p. Halina Szydełko, Starosta Powiatu Tarnobrzeskiego p. Jerzy Sudoł, wiceburmistrz p. Leszek Mirowski,  radni Powiatu Tarnobrzeskiego i radni gminy Nowa Dęba oraz proboszczowie parafii z naszej gminy.

W części obrzędowej, jak nakazuje tradycja, każde sołectwo zaprezentowało swój dożynkowy wieniec, który był ośpiewany przez delegacje ludowe z poszczególnych wsi. Reprezentanci każdej wioski przekazywali bochny chleba dożynkowym gospodarzom i gościom. Ważnym punktem uroczystości było rozstrzygnięcie konkursów na najpiękniejszy wieniec dożynkowy i najsmaczniejsze ciasto drożdżowe sołtysa. Na czele komisji konkursowej stanęła  krzewicielka kultury ludowej Anita Ryba, współpracująca na co dzień z kolbuszowskim skansenem. Główną nagrodę Burmistrza Miasta i Gminy w wysokości 1000 zł za wieniec dożynkowy uzyskało os. Dęba, pozostałe sołectwa otrzymały nagrody pocieszenia po 300 zł, gdyż wszystkie wieńce były piękne i wymagały wielu godzin pracy. Najsmaczniejszy oryginalne ciasto drożdżowe przygotowały gospodynie z Alfredówki. Wszyscy sołtysi otrzymali podziękowania i nagrody ufundowane przez Burmistrza i SOK. Kolejnym punktem imprezy było wyznaczenie wsi, która zostanie gospodarzem przyszłorocznych Dożynek. Ponieważ prośbę o organizację w przyszłym roku wyśpiewały Jadachy, ta wieś będzie organizowała dożynki za rok.

Organizatorzy zadbali o tradycyjne obrzędy, muzykę i regionalną kuchnię. Na scenie wystąpiły zespoły z terenu naszej gminy a imprezę zakończył festyn fundowany przez Sołtysa Chmielowa.

Imprezę można zaliczyć do niezwykle udanych, pogoda dopisała, przybyło wielu gości z gminy i okolic. Wpisała się ona na stałe w kalendarz ważnych uroczystości miasta i gminy Nowa Dęba. Uroczystość zorganizowali: Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Dęba, Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie, Parafia Rzymsko-Katolicka w Chmielowie, Sołtys wsi Chmielów wraz z Radą Sołecką,  Koło Gospodyń Wiejskich w Chmielowie, Stowarzyszenie Przyjaciół Chmielowa "Chmielowianie", Ochotnicza Straż Pożarna w Chmielowie.


Zapraszamy do galerii!

lista aktualności

Repertuar Kina

WT

18.02

Śnieżka i fantastyczna...

1917

Kłamstewko

16:00

17:45

20:00

ŚR

19.02

Śnieżka i fantastyczna...

1917

Kłamstewko

16:00

17:45

20:00

PT

21.02

Gang Zwierzaków

Kłamstewko

365 dni

16:00

17:45

19:45

SO

22.02

Gang Zwierzaków

Kłamstewko

365 dni

16:00

17:45

19:45

 NI

23.02

Gang Zwierzaków

Kłamstewko

365 dni

16:00

17:45

19:45

ceny biletów » ZAPOWIEDZI »

Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie
39-460 Nowa Dęba, ul. Żeromskiego 2
tel./fax +48 15 8462410, e-mail: kultura@nowadeba.pl

Realizacja: Ideo
Powered by: Edito CMS

Godziny otwarcia w Nowej Dębie

poniedziałek — piatek 8:00-21:30

sobota 10:00-21:30

niedziela 14:00-21:30