Niedziela, 16 czerwca 2019

Było widowiskowo i wybuchowo!- 11.Militariada już za nami!

W trzeci weekend czerwca - 15 i 16 czerwca 2019r. północne Podkarpacie już jedenasty raz zamieniło się w poligon muzyczno-militarny. Militariada funkcjonuje już 11 lat i jest ważnym wydarzeniem kulturalnym na mapie Podkarpacia. Gromadzi tysiące pasjonatów militariów i amatorów zabawy na najwyższym poziomie. Jak co roku, impreza połączyła  najróżniejsze wydarzenia, dla których wspólnym mianownikiem jest Nowa Dęba, miasto związane z poligonem i z zakładami zbrojeniowymi.

Nowa Dęba jest miastem wojska i militariów. Położony jest tu jeden z największych w Polsce poligonów wojskowych i działa Jednostka Wojskowa 2090. 82 lat temu, w 1937 r. w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego powstała tutaj Wytwórnia Amunicji nr 3, dając początek dzisiejszemu miastu. Organizując Militariadę chcemy podkreślać militarny charakter Nowej Dęby. Także w tym roku część naszego miasta, jak w latach ubiegłych, zamieniła się w pole bitwy, z wykorzystaniem czołgów, grup rekonstrukcyjnych i innego sprzętu ciężkiego. – mówił burmistrz Nowej Dęby Wiesław Ordon.

- W tym roku mamy jeszcze więcej wystawców, co dobitnie świadczy o tym, że impreza się rozwija i cieszy coraz większym zainteresowaniem, przyciągając nie tylko mieszkańców miasta, ale również szeroko pojętego regionu, co można zobaczyć po rejestracjach samochodów zajeżdżających na parkingi. Nas, jako organizatorów, niezmiernie to cieszy, jest dowodem, że to, co robimy, odpowiada odwiedzającym . W tym roku po raz pierwszy gościmy Służbę Więzienną, która prezentuje m.in. swoje samochody. Jest to jedyna okazja, żeby zobaczyć, jak wyglądają więźniarki od środka, bo nikomu nie życzę, by tam trafił w innych, mniej sympatycznych okolicznościach- relacjonował Krystian Rzemień, dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury w Nowej Dębie.

Wyjątkowe stoiska zbrojeniowe prezentowały Zakłady Metalowe DEZAMET oraz Huta Stalowa Wola. To firmy skupione w Polskiej Grupie Zbrojeniowej, które swoją działalność zapoczątkowały przed II wojną światową w ramach planu COP. Dzisiejszy DEZAMET, świętujący swoje 80-lecie, jako Wytwórnia Amunicji Nr 3 w Dębie, dał podwaliny dzisiejszej Nowej Dębie powołując do życia wiele instytucji miejskich. Obecnie swoją flagową działalność skupia na produkcji militarnej, m.in. dla Polskich Sił Zbrojnych. Ważnym partnerem Militariady są Zakłady Chemiczne Siarkopol, które aktywnie wspierają jej organizację a także Wojsko Polskie, które co roku wystawia pojazdy bojowe, lekkie i ciężkie.  Najbardziej dociekliwi mogli obejrzeć ten sprzęt z bliska, a nawet wypróbować,  np. wykrywacze metali. Dużym zainteresowaniem cieszył się ciężki sprzęt, w tym produkty Huty Stalowa Wola, m.in. platforma minowania narzutowego „Baobab” oraz najnowszy produkt zakładu - artyleryjska haubica samobieżna „Kryl”.

Centralnym punktem Militariady była niedzielna  rekonstrukcja bitwy pod hasłem „Bijcie na mnie, naszych już nie ma! Głusiec 1944” , poświęcona wszystkim Polakom poległym w czasie II wojny światowej. Dzięki pirotechnikom bitwa wyglądała bardzo realistycznie, a latający nad polem walki samolot potęgował emocje. Było odlotowo i wybuchowo! Za jej przygotowanie odpowiedzialne było Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „X D.O.K.”, mające na swoim koncie szereg tego typu wydarzeń. Reżyserem widowiska i prowadzącym je był Mirosław Majkowski, przewodniczący stowarzyszenia. Twórcy i wykonawcy widowiska zostali narodzeni gromkimi oklaskami bardzo licznie zgromadzonej publiczności oraz podziękowaniami od  przedstawicieli organizatorów imprezy i zaproszonych gości, byli to: poseł na Sejm RP Zbigniew Chmielowiec,  Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Ewa Draus, dyrektor okręgowy Służby Więziennej w Rzeszowie płk Marek Grabek, starosta tarnobrzeski Jerzy Sudoł oraz burmistrz Miasta i Gminy Nowa Dęba Wiesław Ordon, wiceburmistrz Leszek Mirowski.

Oprócz widowiskowych i wybuchowych pokazów widzów przyciągnęła także część artystyczna Militariady. Na scenie- przeniesionej w tym roku nad zalew-  wystąpili w sobotę: Orkiestra Dęta działająca we naszej placówce, szkoła tańca ART. DANCE, zespoły ZOLC, The Louders, Sviatyj, Fast Fingers. Gwiazdą była szwedzka wokalistka popowa VELVET, która wprowadziła publikę w taneczny nastrój, stad wieczór zakończył się  dyskoteką pod gwiazdami - zagrał DJ LUKASH. Drugiego dnia- w niedzielę- na scenie zaprezentowała się szkoła tańca DUDA DANCE. Koncert szkoły muzycznej eMKa został przerwany przez burzę, wystąpili tylko instrumentaliści, wokaliści ze względów bezpieczeństwa opuścili scenę. Był to stresujący moment dla wszystkich- organizatorów i uczestników. Na szczęście ulewa szybko minęła i nie poczyniła żadnych szkód .Odbył się koncert zespołu ODS oraz gwiazdy wieczoru –zespołu KOMBI ze Sławomirem Łosowskim na czele. To była muzyczna petarda! Artyści dali popis na najwyższym poziomie-wokal ,gitara, perkusja i klawisze lidera uniosły publikę, starsi i młodsi śpiewali niezapomniane hity razem z zespołem, życząc sobie wzajemnie słodkiego ,miłego życia.

 Goście odwiedzający Militariadę w niedzielę mogli skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji w ramach akcji Strefa na Zdrowie Polpharmy.  W specjalnie zaprojektowanym namiocie odbywały się  badania kardiologiczne, endokrynologiczne, pulmonologiczne i okulistyczne. To jak do tej pory najszersza oferta bezpłatnych badań dla polskich pacjentów, z której skorzystało setki pacjentów. Dodatkową atrakcją były prowadzone przez lekarzy pogadanki i możliwość zdobycia praktycznej wiedzy na temat zawału serca, cukrzycy  oraz jaskry.

Jak co roku, ku uciesze najmłodszych, nie zabrakło wesołego miasteczka, oferującego moc atrakcji , na wygłodniałych czekała duża strefa gastronomiczna. Były konkursy z nagrodami, przejażdżki pojazdami wojskowymi, dioramy, pokazy, stoiska, sklepiki militarne oraz wiele innych atrakcji. Mimo pogodowych zawirowań imprezę można zaliczyć do niezwykle udanych! Zapraszamy za rok!

 

Organizatorzy:

Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Dęba oraz Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie.

 W tym roku honorowy patronat nad Militariadą objęli:

Minister Obrony Narodowej pan Mariusz Błaszczak

Wojewoda Podkarpacki pani Ewa Leniart

Marszałek Województwa Podkarpackiego pan Władysław Ortyl

 W tym roku patronat medialny nad Militariadą objęły redakcje:

TVP Rzeszów, Radio Leliwa, Polskie Radio Rzeszów, Tygodnik Nadwiślański, Gazeta Codzienna Echo Dnia.

 Dziękujemy wszystkim Sponsorom, którym już włączyli się w pomoc w organizacji wydarzenia:

Wojsko Polskie, Województwo Podkarpackie, Zakłady Metalowe „Dezamet”, Huta Stalowa Wola, Zakłady Chemiczne „Siarkopol”, Gardner Aerospace, Agencja Rozwoju Przemysłu – Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna, Fenix Metals Limited, Starostwo Powiatowe w Tarnobrzegu, Nadleśnictwo Nowa Dęba, Bank Spółdzielczy w Tarnobrzegu, Strefa na Zdrowie Polpharmy, Agencja Ochrony „Karabela”, HLG – dostawca Internetu, Samorządowy Ośrodek Sportu i Rekreacji, Stokrotka w Nowej Dębie, Stacja Paliw Auto-Gaz-But w Nowej Dębie, Zakład Budowlano-Remontowy Stanisław Łęgowski Bogdan Kupiec, Delikatesy „Centrum” w Nowej Dębie ul. Krasickiego, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Nowej Dębie.

lista aktualności

Repertuar Kina

03.03

ŚR

Magiczne muzeum

Jutro czeka nas długi dzień

17:00

19:00

05.03

PT

Polot

Jak zostać gwiazdą

17:30

19:30

06.03

SO

Polot

Jak zostać gwiazdą

17:45

19:45

08.03

WT

Polot

Jak zostać gwiazdą

17:30

19:30

10.03

ŚR

Polot

Jak zostać gwiazdą

17:30

19:30
ceny biletów » ZAPOWIEDZI »

Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie
39-460 Nowa Dęba, ul. Żeromskiego 2
tel./fax +48 15 8462410, e-mail: kultura@nowadeba.pl

Realizacja: Ideo
Powered by: Edito CMS

Godziny otwarcia w Nowej Dębie

poniedziałek — piatek 8:00-21:30

sobota 10:00-21:30

niedziela 14:00-21:30