Niedziela, 05 maja 2019

XVI Ogólnopolska i XXVII Podkarpacka Parada Straży Wielkanocnych

W Pustyni k. Dębicy 5 maja odbyła się XVI Ogólnopolska i XXVII Podkarpacka Parada Straży Wielkanocnych. Wzięło w niej udział 37 grup Turków z całej Polski, wśród nich byli kosynierzy i Rzymianie, oraz 11 orkiestr dętych, po raz kolejny dzięki wsparciu Samorządowego Ośrodka Kultury w Nowej Dębie swój udział zaprezentowała Honorowa Straż Wielkanocna.

Wydarzenie rozpoczęło się Mszą św. w trzech kościołach - w Dębicy-Latoszynie, Pustkowie-Osiedlu i Brzeźnicy. Prezentacja grup i pokazy musztry paradnej mimo deszczu odbyły się na terenie obiektu sportowego MULKS w Pustyni. Organizatorem parady była gmina Dębica.

Skąd Turki? Legenda głosi, że wracający z bitwy pod Wiedniem i pod Parkanami w zdobycznych mundurach żołnierze Jana III Sobieskiego dotarli do Polski w Wielki Piątek 1684 roku. Od razu udali się do kościoła, aby podziękować Bogu za szczęśliwy powrót do domu i zaciągnęli wartę przy grobie Pańskim. Ta tradycja jest pielęgnowana do dziś.

Honorowa Straż Wielkanocna w Nowej Dębie to jedna z nielicznych tego rodzaju formacji w Polsce, powstała niedawno, lecz lecz tradycjami sięga początku istnienia parafii czyli roku 1957. Skupia wokół siebie ok 40 młodych ludzi, bierze udział w uroczystościach kościelnych i państwowych, a także Ogólnopolskich Paradach Straży Wielkanocnych.

W tym roku Honorowa Straż Wielkanocna obchodzi jubileusz 15-lecia działalności.

lista aktualności

Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie
39-460 Nowa Dęba, ul. Żeromskiego 2
tel./fax +48 15 8462410, e-mail: kultura@nowadeba.pl

Realizacja: Ideo
Powered by: Edito CMS

Godziny otwarcia w Nowej Dębie

poniedziałek — piatek 8:00-21:30

sobota 10:00-21:30

niedziela 14:00-21:30