Niedziela, 06 stycznia 2019

Piąty nowodębski Orszak Trzech Króli w zimowej aurze!

 Już po raz jedenasty w Polsce, a po raz piąty w naszym mieście, przeszedł ulicami Orszak Trzech Króli, aby w dniu Święta Objawienia Pańskiego podążyć za Trzema Królami do Stajenki i ukłonić się Nowo Narodzonemu Dzieciątku Jezus! Mimo mrozu i zimnego wiatru bardzo wielu mieszkańców naszego miasta i gminy manifestowało swoją  radość  z Epifanii!  OTK 2019 przeszedł pod hasłem "Odnowi oblicze ziemi"- motywem przewodnim była zachęta do głębokiej refleksji nad pamiętnymi wypowiedziami św. Jana Pawła II - „Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi! Tej ziemi!” – nawołującymi do zbiorowego wysiłku na rzecz budowania lepszego świata, budowania dobra w Polsce i do osobistej pracy nad przemianą serc. Nowodębianie wraz z Trzema Królami, pochodzącymi  z różnych stron świata, wyruszyli w drogę, aby zanieść do stajenki nasze pragnienia odnowy  oblicza ziemi, odnowy  naszej ojczyzny i  serca każdego z nas.

W organizację uroczystości oprócz Samorządowego Ośrodka Kultury w Nowej Dębie włączyli się: Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Dęba, parafia Matki Bożej Królowej Polski wraz z Rycerzami Kolumba, Parafia Podwyższenia Krzyża Św., Straż Miejska, Komisariat Policji, Ochotnicza Straż Pożarna z Osiedla Dęba, Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowej Dębie, Samorządowy Ośrodek Sportu i Rekreacji w Nowej Dębie, Rada Osiedla Dęba na czele z przewodniczącym Władysławem Flisem, Szkoła Podstawowa nr 2, Zespół Placówek Oświatowych, Zespół Szkół nr 2, Zespół Szkół nr 1. Słodki poczęstunek ufundowała Piekarnia Chle-Buś z Nowej Dęby. Wszystkim serdecznie dziękujemy za okazaną pomoc i zapraszamy za rok!

Orszaki Trzech Króli to wspaniała okazja do przedłużenia, nie tylko już rodzinnego, ale wspólnotowego świętowania Bożego Narodzenia. Dobrze się stało, że powstała idea Orszaków Trzech Króli, która, jak widać po naszym mieście, stale się rozwija, przybierając coraz okazalszą formę. Chętnie angażują się w nią dzieci. Wiele frajdy sprawia im bowiem przebranie się za rycerzy i dwórki . Orszaki, ponadto, w pewien sposób stały się zastępstwem, niestety już prawie całkowicie zarzuconego zwyczaju chodzenia grup kolędniczych, które jeszcze bardzo sporadycznie pojawiały się w naszym mieście kilka lat temu – zaznaczył Krystian Rzemień – dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury.

Wyruszyły dwa orszaki z obu nowodębskich kościołów –z Kościoła Matki Bożej Królowej Polski – król Melchior z kadzidłem (orszak azjatycki –zielony), z Kościoła Podwyższenia Krzyża – król Kacper ze złotem (orszak europejski – czerwony) oraz król Baltazar z mirrą (orszak afrykański – niebieski). Uczestnicy Orszaku otrzymali korony, śpiewniki i naklejki. Orszak zielony przeszedł ulicami Szpitalną, Korczaka, Kwiatkowskiego, orszak czerwony i niebieski przeszedł ulicami 1-go Maja i Jana Pawła II, aby połączyć się na Plantach z orszakiem zielonym. Finał uroczystości – scena orszakowa, złożenie darów, pokłon królów, wspólna modlitwa i kolędowanie – odbyły się na tarasie SOK. Sceny orszakowe przygotował  teatr „Pora na Seniora” działający w Samorządowym Ośrodku Kultury, kolędował chór dziecięcy ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Nowej Dębie. Wspólną modlitwę poprowadzili  ks. kan. dziekan Józef  Rogowski i pomysłodawca orszaku w naszym mieście ks. dr Mieczysław Wolanin.

Orszak 2019 zakończyło ognisko z pieczeniem kiełbasek, przygotowane przez organizatorów, nad którym czuwała Ochotnicza Straż Pożarna z Osiedla Dęba. Na wszystkich zziębniętych czekała ciepła herbata i smakowite pączki.

lista aktualności

Repertuar Kina

ŚR

14.10

Nadzieja

After 2

16:45

19:30

PT

16.10

Waleczne rybki

Wojtyła. Śledztwo

17:00

19:00

SO

17.10

Waleczne rybki

Wojtyła. Śledztwo

17:00

19:00

WT

20.10

Waleczne rybki

Wojtyła. Śledztwo

17:00

19:00

ŚR

21.10

Waleczne rybki

Wojtyła. Śledztwo

17:00

19:00

ceny biletów » ZAPOWIEDZI »

Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie
39-460 Nowa Dęba, ul. Żeromskiego 2
tel./fax +48 15 8462410, e-mail: kultura@nowadeba.pl

Realizacja: Ideo
Powered by: Edito CMS

Godziny otwarcia w Nowej Dębie

poniedziałek — piatek 8:00-21:30

sobota 10:00-21:30

niedziela 14:00-21:30