Piątek, 26 stycznia 2018

Otwarto wystawę "Zagłada żydowskich miasteczek"

26 stycznia 2018 r. obchodziliśmy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Uroczystości włączone zostały w X obchody  Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu. W ramach obchodów otwarta została wystawa "Zagłada żydowskich miasteczek" przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział Łódź, którą można zwiedzać w holu dolnym SOK do 9 lutego 2018 r.

 

Wystawa prezentuje tragiczne losy mniejszości żydowskiej w regionie łódzkim w latach II wojny światowej. W przedwojennym województwie łódzkim mniejszość ta stanowiła 25 proc. mieszkańców, a Łódź była drugim co do wielkości, po Warszawie, skupiskiem Żydów (233 tys. osób, czyli 32 proc. populacji). Odegrali oni znaczącą rolę w rozwoju gospodarczym i kulturalnym całego regionu, uczestniczyli także w jego życiu politycznym. Od jesieni 1939 r. Niemcy wprowadzali w Polsce skierowane przeciw Żydom zarządzenia, których konsekwencją była najpierw ich izolacja, a potem fizyczna eksterminacja. To właśnie na ziemi łódzkiej powstały pierwsze getta: w Piotrkowie Trybunalskim w październiku 1939 r. (pierwsze w okupowanej Polsce), w Łodzi w lutym 1940 r. (największe w regionie i drugie co do wielkości po warszawskim). Tu także – w Chełmnie nad Nerem – powstał pierwszy obóz zagłady. W Chełmnie, Treblince i Auschwitz-Birkenau zagazowano większość żydowskich mieszkańców woj. łódzkiego. Ostatnie getto na ziemiach polskich – Litzmannstadt Getto – Niemcy zlikwidowali w sierpniu 1944 r.

 

Ekspozycja po raz pierwszy została otwarta 24 sierpnia 2009 r., w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi w ramach obchodów 65. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Ghetto. Jej autorami są pracownicy Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi (Milena Romanowska – projekt graficzny, Paweł Kowalski – komisarz wystawy, Artur Ossowski, Adam Sitarek, Michał Trębacz) oraz Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi (Anna Kulazińska). Wykorzystano materiały archiwalne, zdjęcia i eksponaty ze zbiorów Archiwum IPN w Łodzi i w Warszawie, Archiwum Państwowego w Łodzi, Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim, Archiwum Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie, Fundacji Monumentum Iudaicum Lodzense, Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim, Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim, Muzeum byłego Obozu Zagłady w Chełmnie nad Nerem, Muzeum Historii Miasta Łodzi, Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola, Muzeum Miasta Zgierza, Muzeum Okręgowego w Koninie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Regionalnego w Radomsku, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi oraz Benny Katzenelsona.

 

Otwarciu wystawy towarzyszyła prelekcja, którą wygłosiła prof. Elżbieta Rączy (Uniwersytet Rzeszowski i Instytut Pamięci Narodowej Oddział Rzeszów). Licznie zgromadzona młodzież oraz dorośli z uwagą wsłuchiwali się w przekazywaną wiedzę a następnie zwiedzali wysta "Zagłada żydowskich miasteczek". Słowa podziękowania za prelekcję wyraził Dyrektor SOK – Krystian Rzemień.

lista aktualności

Repertuar Kina

Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie
39-460 Nowa Dęba, ul. Żeromskiego 2
tel./fax +48 15 8462410, e-mail: kultura@nowadeba.pl

Realizacja: Ideo
Powered by: Edito CMS

Godziny otwarcia w Nowej Dębie

poniedziałek — piatek 8:00-21:30

sobota 10:00-21:30

niedziela 14:00-21:30