Festiwal muzyki kameralnej i organowej „MARGARITAE BAROCI” to propozycja Samorządowego Ośrodka Kultury w Nowej Dębie, który jest jego organizatorem. Nazwa „Margaritae Baroci” w języku łacińskim oznacza „Perły Baroku”. Tą nazwą organizator chce nawiązać to stylu muzycznego – baroku – do którego należą wykonywane w ramach festiwalu utwory.

 

Czwarta edycja Festiwalu muzyki kameralnej i organowej "Margaritae Baroci" odbywająca się  od września do końca listopada w 2017 roku obejmuje cykl ośmiu koncertów, w tym dwa kameralne, cztery organowe, jeden kameralno-oratoryjny i jeden oratoryjno-symfoniczny. Koncerty kameralne, kameralno-oratoryjny i oratoryjno-symfoniczny odbędą się w Samorządowym Ośrodku Kultury w Nowej Dębie oraz kościele Matki Bożej Królowej Polski w Nowej Dębie. Natomiast koncerty organowe odbędą się w kościołach na terenie Gminy Nowa Dęba: Podwyższenia Krzyża Świętego w Nowej Dębie i w kościele parafialnym w Chmielowie.

 

Inspiracją przy tworzeniu programu artystycznego tegorocznej, czwartej edycji jest obchodzony w tym roku na świecie jubileusz 100-lecia objawień Najświętszej Maryi Panny w Fatimie – nierozerwalnie przez swoją wymowę związany z największym z Polaków – Janem Pawłem II. Dlatego w ramach koncertów wysłuchamy dzieł wielu kompozytorów, którzy czerpali swoje natchnienia z tradycji i kultury chrześcijańskiej. Będziemy też świadkami wykonania utworu ściśle maryjnego – Stabat Mater – który zostanie zaprezentowany w kościele Matki Bożej Królowej Polski, która 361 lat temu we Lwowie, za sprawą króla Jana Kazimierza objęła naszą Ojczyznę swoją matczyną opieką jako Królowa Korony Polskiej.

 

By sfinansować cykl wydarzeń artystycznych w ramach Festiwalu, które wykraczają poza standardową działalność Samorządowego Ośrodka Kultury w Nowej Dębie, niezbędne było pozyskanie mecenasów muzyki dawnej. Dlatego za wsparcie Festiwalu serdeczne podziękowania kieruję do Zarządu Powiatu Tarnobrzeskiego na ręce pana Jerzego Sudoła oraz Starostów: pana Pawła Bartoszka i pana Krzysztofa Pitry. Cieszę się jednocześnie, że Zarząd Powiatu Tarnobrzeskiego sprawuje patronat honorowy nad tegoroczną edycją Festiwalu. Za wsparcie swoim mecenatem dziękuję gorąco: spółce Pilkington Automotive Poland z panem Prezesem Ryszardem Janią na czele, Zakładom Farmaceutycznym Polpharma S.A. z Dyrektorem Zakładu Produkcyjnego w Nowej Dębie panem Arturem Maciągiem, firmie Elektromontaż Rzeszów S.A. z Dyrektorem Zespołu Budów w Mielcu panem Eugeniuszem Andrusiewiczem, Prezesowi Zakładów Metalowych Dezamet S.A. panu Grzegorzowi Niedzielskiemu oraz Prezesom Zakładu Obrotu Towarowego „Siarkopol” Sp. z o.o. panom Władysławowi i Markowi Rzepeckim. Szczególne podziękowania składam Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Dyrektorowi Narodowego Centrum Kultury za wsparcie finansowe, jakim po raz kolejny obdarzyli koncerty w ramach naszego Festiwalu.

 

Ideę Festiwalu dostrzegł również Ordynariusz Sandomierski J.E. Biskup Krzysztof Nitkiewicz, który tegoroczną edycję objął swoim patronatem honorowym, za co składam mu serdeczne Bóg zapłać. Za objęcie  Festiwalu swoim patronatem honorowym dziękuję także panu Posłowi na Sejm RP Zbigniewowi Chmielowcowi.

 

„Margaritae Baroci” w języku łacińskim oznacza „Perły Baroku”. Życzę Państwu, aby tegoroczne koncerty w ramach Festiwalu wniosły jak najwięcej przeżyć artystycznych oraz by okazały się dla Was perłami, które będziecie wspominać aż do kolejnej edycji.

Krystian Rzemień, dyrektor SOK

 

Wstęp na każdy koncert jest bezpłatny. Wstęp na koncerty nie wymaga wcześniejszych rezerwacji miejsc, prócz koncertu 11 listopada w SOK, na który obowiązują jedynie darmowe rezerwacje, które odbierać można  będzie wcześniej w sekretariacie SOK.

 

Aby przejść do opisu każdego z koncertów należy kliknąć w poniższe linki z datami koncertów:

 

1.

koncert kameralny - edukacyjny

15 września, piątek, godz. 12:30

Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie

Sprawozdanie z koncertu - kliknij.

 

2.

koncert kameralny - z okazji otwarcia 20. Spotkania Młodych Diecezji Sandomierskiej

15 września, piątek, godz. 17:00

Kościół Matki Bożej Królowej Polski w Nowej Dębie

Sprawozdanie z koncertu - kliknij.

 

3.

koncert organowy

29 września, piątek, godz. 18:30

Kościół Parafialny w Chmielowie

Sprawozdanie z koncertu - kliknij.

 

4.

koncert organowy

22 października, niedziela, godz. 19:00

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Nowej Dębie

Sprawozdanie z koncertu - kliknij.

 

5.

koncert kameralno-oratoryjny - nawiązujący do 100-lecia objawień fatimskich

28 października, sobota, godz. 17:00

Kościół Matki Bożej Królowej Polski w Nowej Dębie

Sprawozdanie z koncertu - kliknij.

 

6.

koncert oratoryjno-symfoniczny

11 listopada, sobota, godz. 19:30

Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie

 

7.

koncert - edukacyjny

15 listopada, środa, godz. 10:00

Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie

 

8.

koncert organowy

24 listopada, piątek, godz. 18:30

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Nowej Dębie

 

Pilkington Elektromontaż Dezamet Zakład Obrotu Towarowego Polpharma

Repertuar Kina

ŚR

21.10

Waleczne rybki

Wojtyła. Śledztwo

17:00

19:00

PT

23.10

Trolle 2

Greenland

17:00

19:30

SO

24.10

KINO NIECZYNNE

 

NI

25.10

KINO NIECZYNNE

 

WT

27.10

KINO NIECZYNNE

 

ceny biletów » ZAPOWIEDZI »

Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie
39-460 Nowa Dęba, ul. Żeromskiego 2
tel./fax +48 15 8462410, e-mail: kultura@nowadeba.pl

Realizacja: Ideo
Powered by: Edito CMS

Godziny otwarcia w Nowej Dębie

poniedziałek — piatek 8:00-21:30

sobota 10:00-21:30

niedziela 14:00-21:30

Festiwal muzyki kameralnej i organowej "Margaritae Baroci" - czwarta edycja