Festiwal muzyki kameralnej i organowej „MARGARITAE BAROCI” to nowa propozycja Samorządowego Ośrodka Kultury w Nowej Dębie, który jest jego organizatorem. Nazwa „Margaritae Baroci” w języku łacińskim oznacza „Perły Baroku”. Tą nazwą organizator chce nawiązać to stylu muzycznego – baroku – do którego należą wykonywane w ramach festiwalu utwory.

 

Edycja w 2014 roku obejmuje cykl sześciu koncertów, w tym dwa kameralne i cztery organowe. Pomysłodawcą i kierownikiem artystycznym festiwalu jest Krystian Rzemień, dyrektor nowodębskiego SOK. Cieszę się, że udało się zapoczątkować taki festiwal w Nowej Dębie. Jestem przekonany, że każdy, kto oderwie się od codziennej gonitwy i przyjdzie do nas by na żywo posłuchać barokowych wykonań muzyki klasycznej, wyjdzie odstresowany i pełen entuzjazmu. Jesteśmy u progu pierwszej edycji festiwalu, mam nadzieję, że nie ostatniej i oby przerodził się on w cykliczną formę obcowania z muzyką na naszym terenie – komentuje Krystian Rzemień. Cztery koncerty odbędą się w Samorządowym Ośrodku Kultury w Nowej Dębie. Jeśli pogoda dopisze, to majowy koncert odbędzie się w plenerze, na scenie przed budynkiem SOK. Po jednym z koncertów organowych będzie można wysłuchać w kościele parafialnym w Chmielowie i w zamku – Perle polskiego renesansu – w Baranowie Sandomierskim. Koncert „zamkowy” będzie niezwykły o tyle, że do tej pory nie odbył się tam koncert organowy.

 

O ile koncerty kameralne już się na tym terenie odbywały, to koncerty organowe są w Nowej Dębie egzotyką. Wcześniej w mieście nie było instrumentu lub wnętrza z odpowiednią akustyką dającego możliwości koncertowe. W 2013 r. SOK wyposażył się w cyfrowe organy i dzięki połączeniu ich ze świetnym estradowym nagłośnieniem liniowym oraz doskonałą akustyką sali widowiskowej, dźwięki organów brzmią jak w barokowej katedrze. To wszystko ubrane dodatkowo w czarującą grę światła zapewni słuchaczom niezapomniane wrażenia. Wykonawcy Festiwalu muzyki kameralnej i organowej „MARGARITAE BAROCI” to wysokiej klasy znani w środowisku muzyków koncertowych artyści,  co potwierdzone jest ich dotychczasowymi osiągnięciami w dziedzinie muzyki i koncertów.

 

Koncerty odbywają się w następującym porządku: kameralny w Nowej Dębie – 25 stycznia, organowy w Nowej Dębie – 6 marca, organowy w Chmielowie – 29 marca, organowy w Nowej Dębie – 3 kwietnia, kameralny w Nowej Dębie – 3 maja, organowy w Baranowie Sandomierskim – 16 maja.

 

Wstęp na każdy koncert jest bezpłatny. Obowiązują jedynie darmowe wejściówki, które odbierać można w sekretariacie SOK wg. harmonogramu każdego festiwalowych koncertów.

 

Tegoroczny festiwal jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działań Osi 4 Leader objętych Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, w ramach projektu „Festiwal muzyki kameralnej i organowej szansą na aktywizację kulturalną społeczności”. Organizacja koncertu w zamku w Baranowie Sandomierskim nie byłaby możliwa, gdyby nie bardzo dobra współpraca dyrektora SOK z panem Kazimierz Idzikiem, dyrektorem Oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu w Baranowie Sandomierskim, która opiekuje się „Małym Wawelem”.

 

Aby przejść do opisu każdego z koncertów należy kliknąć w poniższe linki z datami koncertów.

 

 

 

 

 

 

 

Pliki do pobrania

pobierz plakat festiwalu

Repertuar Kina

WT

10.03

KINO ODWOŁANE

 

ŚR

11.03

KINO ODWOŁANE

 

PT

13.03

KINO ODWOŁANE

 

SO

14.03

KINO ODWOŁANE

 

NI

15.03

KINO ODWOŁANE

 

ceny biletów » ZAPOWIEDZI »

Z A P O W I E D Z I

27-05-2020
Andrzej Wajda »
27-05-2020
Wielkie mycie »
27-05-2020
Kąty »

Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie
39-460 Nowa Dęba, ul. Żeromskiego 2
tel./fax +48 15 8462410, e-mail: kultura@nowadeba.pl

Realizacja: Ideo
Powered by: Edito CMS

Godziny otwarcia w Nowej Dębie

poniedziałek — piatek 8:00-21:30

sobota 10:00-21:30

niedziela 14:00-21:30