Festiwal muzyki kameralnej i organowej „MARGARITAE BAROCI” to nowa propozycja Samorządowego Ośrodka Kultury w Nowej Dębie, który jest jego organizatorem. Nazwa „Margaritae Baroci” w języku łacińskim oznacza „Perły Baroku”. Tą nazwą organizator chce nawiązać to stylu muzycznego – baroku – do którego należą wykonywane w ramach festiwalu utwory.

 

Edycja w 2014 roku obejmuje cykl sześciu koncertów, w tym dwa kameralne i cztery organowe. Pomysłodawcą i kierownikiem artystycznym festiwalu jest Krystian Rzemień, dyrektor nowodębskiego SOK. Cieszę się, że udało się zapoczątkować taki festiwal w Nowej Dębie. Jestem przekonany, że każdy, kto oderwie się od codziennej gonitwy i przyjdzie do nas by na żywo posłuchać barokowych wykonań muzyki klasycznej, wyjdzie odstresowany i pełen entuzjazmu. Jesteśmy u progu pierwszej edycji festiwalu, mam nadzieję, że nie ostatniej i oby przerodził się on w cykliczną formę obcowania z muzyką na naszym terenie – komentuje Krystian Rzemień. Cztery koncerty odbędą się w Samorządowym Ośrodku Kultury w Nowej Dębie. Jeśli pogoda dopisze, to majowy koncert odbędzie się w plenerze, na scenie przed budynkiem SOK. Po jednym z koncertów organowych będzie można wysłuchać w kościele parafialnym w Chmielowie i w zamku – Perle polskiego renesansu – w Baranowie Sandomierskim. Koncert „zamkowy” będzie niezwykły o tyle, że do tej pory nie odbył się tam koncert organowy.

 

O ile koncerty kameralne już się na tym terenie odbywały, to koncerty organowe są w Nowej Dębie egzotyką. Wcześniej w mieście nie było instrumentu lub wnętrza z odpowiednią akustyką dającego możliwości koncertowe. W 2013 r. SOK wyposażył się w cyfrowe organy i dzięki połączeniu ich ze świetnym estradowym nagłośnieniem liniowym oraz doskonałą akustyką sali widowiskowej, dźwięki organów brzmią jak w barokowej katedrze. To wszystko ubrane dodatkowo w czarującą grę światła zapewni słuchaczom niezapomniane wrażenia. Wykonawcy Festiwalu muzyki kameralnej i organowej „MARGARITAE BAROCI” to wysokiej klasy znani w środowisku muzyków koncertowych artyści,  co potwierdzone jest ich dotychczasowymi osiągnięciami w dziedzinie muzyki i koncertów.

 

Koncerty odbywają się w następującym porządku: kameralny w Nowej Dębie – 25 stycznia, organowy w Nowej Dębie – 6 marca, organowy w Chmielowie – 29 marca, organowy w Nowej Dębie – 3 kwietnia, kameralny w Nowej Dębie – 3 maja, organowy w Baranowie Sandomierskim – 16 maja.

 

Wstęp na każdy koncert jest bezpłatny. Obowiązują jedynie darmowe wejściówki, które odbierać można w sekretariacie SOK wg. harmonogramu każdego festiwalowych koncertów.

 

Tegoroczny festiwal jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działań Osi 4 Leader objętych Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, w ramach projektu „Festiwal muzyki kameralnej i organowej szansą na aktywizację kulturalną społeczności”. Organizacja koncertu w zamku w Baranowie Sandomierskim nie byłaby możliwa, gdyby nie bardzo dobra współpraca dyrektora SOK z panem Kazimierz Idzikiem, dyrektorem Oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu w Baranowie Sandomierskim, która opiekuje się „Małym Wawelem”.

 

Aby przejść do opisu każdego z koncertów należy kliknąć w poniższe linki z datami koncertów.

 

 

 

 

 

 

 

Pliki do pobrania

pobierz plakat festiwalu

Repertuar Kina

PT

 

KINO NIECZYNNE  

SO

 

KINO NIECZYNNE  

NI

 

KINO NIECZYNNE

 

WT

 

KINO NIECZYNNE

 

ŚR

 

KINO NIECZYNNE

 

ceny biletów » ZAPOWIEDZI »

Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie
39-460 Nowa Dęba, ul. Żeromskiego 2
tel./fax +48 15 8462410, e-mail: kultura@nowadeba.pl

Realizacja: Ideo
Powered by: Edito CMS

Godziny otwarcia w Nowej Dębie

poniedziałek — piatek 8:00-21:30

sobota 10:00-21:30

niedziela 14:00-21:30