Festiwal muzyki kameralnej i organowej „MARGARITAE BAROCI” to propozycja Samorządowego Ośrodka Kultury w Nowej Dębie, który jest jego organizatorem. Nazwa „Margaritae Baroci” w języku łacińskim oznacza „Perły Baroku”. Tą nazwą organizator chce nawiązać to stylu muzycznego – baroku – do którego należą wykonywane w ramach festiwalu utwory.

 

Czwarta edycja Festiwalu muzyki kameralnej i organowej "Margaritae Baroci" odbywająca się od września do końca listopada w 2017 roku obejmuje cykl sześciu koncertów, w tym dwa kameralne, trzy organowe i jeden kameralno-oratoryjny. Koncerty kameralne i kameralno-oratoryjny odbędą się w Samorządowym Ośrodku Kultury w Nowej Dębie. Natomiast koncerty kameralny i organowe odbędą się w kościołach na terenie Gminy Nowa Dęba: Matki Bożej Królowej Polski, Podwyższenia Krzyża Świętego w Nowej Dębie i w kościele parafialnym w Chmielowie.

 

Inspiracją przy tworzeniu programu artystycznego tegorocznej, czwartej edycji jest obchodzony w tym roku na świecie jubileusz 100-lecia objawień Najświętszej Maryi Panny w Fatimie – nierozerwalnie przez swoją wymowę związany z największym z Polaków – Janem Pawłem II. Dlatego w ramach koncertów wysłuchamy dzieł wielu kompozytorów, którzy czerpali swoje natchnienia z tradycji i kultury chrześcijańskiej. Będziemy też świadkami wykonania utworu ściśle maryjnego – Stabat Mater – który zostanie zaprezentowany w Narodowe Święto Niepodległości naszej Ojczyzny, która 361 lat temu we Lwowie, za sprawą króla Jana Kazimierza obrała Matkę Bożą na Królową Korony Polskiej.

 

By sfinansować cykl wydarzeń artystycznych w ramach Festiwalu, które wykraczają poza standardową działalność Samorządowego Ośrodka Kultury w Nowej Dębie, niezbędne było pozyskanie mecenasów muzyki dawnej. Dlatego za wsparcie Festiwalu serdeczne podziękowania kieruję do Zarządu Powiatu Tarnobrzeskiego na ręce pana Jerzego Sudoła oraz Starostów: pana Pawła Bartoszka i pana Krzysztofa Pitry. Cieszę się jednocześnie, że Zarząd Powiatu Tarnobrzeskiego sprawuje patronat honorowy nad tegoroczną edycją Festiwalu. Za wsparcie swoim mecenatem dziękuję gorąco: spółce Pilkington Automotive Poland z panem Prezesem Ryszardem Janią na czele, Zakładom Farmaceutycznym Polpharma S.A. z Dyrektorem Zakładu Produkcyjnego w Nowej Dębie panem Arturem Maciągiem, firmie Elektromontaż Rzeszów S.A. z Dyrektorem Zespołu Budów w Mielcu panem Eugeniuszem Andrusiewiczem, Prezesowi Zakładów Metalowych Dezamet S.A. panu Grzegorzowi Niedzielskiemu oraz Prezesom Zakładu Obrotu Towarowego „Siarkopol” Sp. z o.o. panom Władysławowi i Markowi Rzepeckim.

 

Ideę Festiwalu dostrzegł również Ordynariusz Sandomierski J.E. Biskup Krzysztof Nitkiewicz, który tegoroczną edycję objął swoim patronatem honorowym, za co składam mu serdeczne Bóg zapłać.

„Margaritae Baroci” w języku łacińskim oznacza „Perły Baroku”. Życzę Państwu, aby tegoroczne koncerty w ramach Festiwalu wniosły jak najwięcej przeżyć artystycznych oraz by okazały się dla Was perłami, które będziecie wspominać aż do kolejnej edycji.

Krystian Rzemień, dyrektor SOK

 

Wstęp na każdy koncert jest bezpłatny. Wstęp na koncerty nie wymaga wcześniejszych rezerwacji miejsc, prócz koncertu 11 listopada w SOK, na który obowiązują jedynie darmowe rezerwacje, które odbierać można  będzie wcześniej w sekretariacie SOK.

 

Aby przejść do opisu każdego z koncertów należy kliknąć w poniższe linki z datami koncertów:

 

1.

koncert kameralny - edukacyjny

15 września, piątek, godz. 12:30

Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie

 

2.

koncert kameralny - z okazji otwarcia 20. Spotkania Młodych Diecezji Sandomierskiej

15 września, piątek, godz. 17:00

Kościół Matki Bożej Królowej Polski w Nowej Dębie

 

3.

koncert organowy

29 września, piątek, godz. 18:30

Kościół Parafialny w Chmielowie

 

4.

koncert organowy

22 października, niedziela, godz. 19:00

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Nowej Dębie

 

5.

koncert kameralno-oratoryjny - nawiązujący do 100-lecia objawień fatimskich

11 listopada, sobota, godz. 12:00

Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie

 

6.

koncert organowy

24 listopada, piątek, godz. 18:30

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Nowej Dębie

 

Pliki do pobrania

Powiat Tarnobrzeski Pilkington Elektromontaż Dezamet Zakład Obrotu Towarowego Polpharma

Repertuar Kina

Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie
39-460 Nowa Dęba, ul. Żeromskiego 2
tel./fax +48 15 8462410, e-mail: kultura@nowadeba.pl

Realizacja: Ideo
Powered by: Edito CMS

Godziny otwarcia w Nowej Dębie

poniedziałek — piatek 8:00-21:30

sobota 9:00-21:30

niedziela 14:00-21:30

Festiwal muzyki kameralnej i organowej "Margaritae Baroci" - czwarta edycja