Inwentaryzacja księgozbioru - od 7 stycznia biblioteki nieczynne

Biblioteka Miasta i Gminy Nowa Dęba informuje czytelników, ze od dnia 7 stycznia 2019 r. rozpoczyna się inwentaryzacja księgozbioru. W związku z tym Czytelnia, Biblioteka dla dorosłych, Biblioteka dla dzieci oraz filie wiejskie w Chmielowie i Cyganach zostają zamknięte do czasu zakończenia inwentaryzacji. O terminie wznowienia prac poszczególnych bibliotek będziemy informować na naszej stronie. 
Za utrudnienia przepraszamy.

„Mała książka –wielki człowiek” w Nowej Dębie

Biblioteka (oddział dla dzieci) w Nowej Dębie przystąpiła do ogólnopolskiego projektu w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”.

Pilotażowy projekt dla trzylatków (rocznik 2015) realizowany w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka - wielki człowiek” rozpocznie się w naszej biblitoece 24 wrześniu 2018 roku. Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każdy trzylatek, który przyjdzie do biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze wiersze dla…” oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice. „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka” to broszura informacyjna,  przypominająca o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowiadająca, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.

Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Pożytki z czytania mają także konkretny wymiar materialny: czytające dzieci osiągają sukcesy i zarabiają więcej od tych, które nie czytają.

Nieodłącznym elementem czytania dzieciom w wieku przedszkolnym jest obecność rodzica/opiekuna, który nie tylko wciela się w książkowych bohaterów, ale staje się przewodnikiem w nowej przygodzie przeżywanej wspólnie z dzieckiem, budując tym samym relacje, które z całą pewnością zaowocują w przyszłości.

 

Więcej informacji oraz lista bibliotek biorących udział w projekcie znajduje się na stronie:

www.wielki-czlowiek.pl

Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Organizator: Instytut Książki
Patronat Honorowy: Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak
Partnerzy: Polska Sekcja IBBY, Fundacja Metropolia Dzieci
Patronat Medialny: Ryms, CzasDzieci.pl

Biblioteka – Oddział dla dzieci

Oddział dla dzieci został udostępniony czytelnikom w 1980 roku. Podstawą księgozbioru były książek przekazane przez biblioteki: Bibliotekę Spółdzielni Inwalidów „Zjednoczenie”, Bibliotekę Związków Zawodowych Metalowców, Wypożyczalnię dla Dorosłych oraz zakupione dla najmłodszych czytelników. W Oddziale dla Dzieci w latach dziewięćdziesiątych pracowały panie: Anna Brzozowska od 1987 do 1998 roku, Krystyna Żmihorska od 1994 do 1998 roku. Z uśmiechem wita najmłodszych adeptów biblioteka pani Krystyna Gurdak, która pracuje w bibliotece od 1982 roku. Oddział dla Dzieci zajmuje jedno pomieszczenie o powierzchni 25 m2. Stan księgozbioru: 10665 woluminów w tym dla dorosłych 997 woluminów, dla dzieci 8031woluminów, literatura niebeletrystyczna 1657 woluminów.

 

Księgozbiór  w Oddziale dla Dzieci podzielony jest według Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej i ustawiony na półkach alfabetycznie według autorów.

 

Literatura dla dzieci to jest dział 82-93 podzielona jest na cztery poziomy, w zależności od wieku czytelników:

I poziom         -           literatura dla czytelników w wieku 6 – 8 lat

II poziom        -           literatura dla czytelników w wieku 9 – 10 lat

III poziom      -           literatura dla czytelników w wieku 11 - 14 lat

IV poziom      -           literatura dla czytelników w wieku 15 – 16 lat

 

Pozostały księgozbiór stanowi literatura polska,  literatura obca oraz literatura popularnonaukowa dla dzieci i młodzieży i księgozbiór podręczny. Z całości księgozbioru wyłączono lektury szkolne, które ułożone zostały alfabetycznie według autorów i na bieżąco uzupełniane. Najmłodsze dzieci znajdą ulubione książeczki na najniższych półkach, do których mają łatwy dostęp.

 

Co tydzień w bibliotece odbywa się tzw. "Bajanie na dywanie", czyli głośne czytanie fragmentów wybranych książek.

 

Godziny otwarcia Biblioteki - Oddział dla Dzieci i Młodzieży:

PONIEDZIAŁEK   10:00-18:00

WTOREK   8:00-16:00

ŚRODA   10:00-18:00

CZWARTEK   8:00-16:00

PIĄTEK   10:00-18:00

 

 

Zapraszamy dzieci w wieku przedszkolnym i młodszych klas szkół podstawowych na SPOTKANIA Z BAJKĄ W KĄCIKU MALUCHA. Nie zabraknie głośnego czytania bajek, zabaw ruchowych, zabaw w "Kąciku Malucha", gier planszowych, quizów. Czekamy na Was w każdą środę o godz. 17:00.

Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie
39-460 Nowa Dęba, ul. Żeromskiego 2
tel./fax +48 15 8462410, e-mail: kultura@nowadeba.pl

Realizacja: Ideo
Powered by: Edito CMS

Godziny otwarcia w Nowej Dębie

poniedziałek — piatek 8:00-21:30

sobota 10:00-21:30

niedziela 14:00-21:30